17.8 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Buy now

spot_img

Bëhen 27 vjet nga rënia e Murit të Berlinit (Foto)

Prejse u ndërtua në gusht të vitit 1961 e derisa u rrënua më nëntë nëntor 1989, Muri i Berlinit ka bërë më shumë dëm se vetëm ndarja fizike e Gjermanisë Perëndimore nga ajo Lindore.
Muri e ka simbolizuar rrënjosjen e urrejtjes së thellë, si dhe një ndarje të pakapërcyeshme mes popullit, duke rezultuar me vrasjen e 139 njerëzve që guxuan ta kalojnë, transmeton Telegrafi.

East Berliners climb onto the Berlin Wall to celebrate the effective end of the city's partition, 31st December 1989. (Photo by Steve Eason/Hulton Archive/Getty Images)

Ai nuk ishte vetëm një barrierë fizike, por një instrument që i ka frikësuar njerëzit deri në nënshtrim.
Pas rrënimit të këtij muri, mbetjet e tij janë bërë simbol i shpresës dhe paralajmërim për njerëzimin.

behen-27-vjet-qe-nga-renia-e-murit-te-berlinit-foto-3

“Askush pos atyre që e përjetuan, nuk mund ta dinë kuptimin e këtij muri. Çfarë na frikëson më shumë është se sa e lehtë është të humbet liria”, është një mbishkrim, në një pjesë të murit.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img