17.7 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Buy now

spot_img

Zyrtare: Trepça bëhet pjesë e Ligës Ballkanike (Foto)

Sigal Uniqa Balkan League ruan traditat e veta dhe si zakonisht do të ketë një ri-vizitor në familjen e kësaj lige, ku kjo do të jeta klubi kosovar nga qyteti i Mitrovicës, KB Trepça.
Menaxhmenti i klubit nga Mitrovica ka qenë në kontakt të ngushtë me drejtuesit e Ligës, ku për një muaj e gjysmë kanë diskutuar të gjitha kushtet dhe mundësitë për të dyja palët për një pjesëmarrje eventuale të Trepçës.
KB Trepça dhe qyteti i Mitrovicës janë të njohur me traditat e tyre në skenën e basketbollit, pasi gjatë dekadës së kaluar, ekipi ka pasur gjithmonë vendin e saj në pozitat e para në Kosovë dhe tani ata morën një sfidë të rëndësishme për të ecur përpara dhe të përpiqen edhe në skenën ndërkombëtare.

Trepça është tre herë kampione e Kosovës dhe tre herë fitues i Kupës. Ekipi fitoi titullin në vitet 2000, 2001 dhe 2012, ndërsa Kupën në vitet 2000, 2004 dhe 2012.
Sezonin e kaluar ekipi përfundoi në vendin e katërt në ligë të Kosovës dhe më pas humbi në gjysmëfinale të ‘Play-Off’ nga një tjetër pjesëmarrës i BIBL-s, KB Peja.

trepca1

Ekipi mitrovicas i luan lojërat e saj në shtëpi në palestrën ‘Minatori’, palestër e cila është rinovuar kohëve të fundit.
Tifozët e Trepçës janë të njohur si një nga më pasionantët në rajonin e Ballkanit kështu që nuk ka dyshim se ata do të krijojnë një atmosferë të madhe për sezonin e parë konkurrues të ekipit të tyre.
Trajneri i ekipit do të vazhdojë të jetë kroati Neven Plantak, ndërsa Trepça tashmë ka nënshkruar me lojtarët amerikanë, si Montrael Scott, Eric Stutz dhe Jeremy Wise.
Gjatë javës në vijim Federata e Basketbollit të Kosovës pritet të dërgojë letrën e pëlqimit të Ligës pasi që drejtori i sportit, Shay Shtriks dhe menaxheri i garës Kamen Toshev do të paguajë vizitën në qytetin e Mitrovicës për të përmbushur menaxhimin e ekipit dhe të shikoj në objektet dhe të diskutojnë me mediat dhe çështjet e marketingut.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img