21.5 C
Pristina
Sunday, May 19, 2024

Buy now

spot_img

Tërmet i fortë në Italinë qendrore, 6 të vdekur, dhjetra të bllokuar në rrënoja (Foto)

Një tërmet me magnitudë 6.2 ballë ka goditur Italinë Qëndrore, duke lënë së paku 6 persona të vdekur dhe disa të tjerë të bllokuar nën rrënoja, thanë zyrtarët për BBC, transmeton Syri.net.
Tërmeti ra në orën 3:36 min. 76 km në liglindje të qytetit të Peruxhias, në një thellësi shumë të cekët, 10 km, tha ISGS.
Kryebashkiaku i qytetit tha për radion italiane se “gjysma e qytetit është shkatërruar.”
Në Romë, disa ndërtesa janë shkundur nga lëkundjet për 20 sekonda, sipas gazetës La Republicca.
Një familje prej katër anëtarësh ishte gjetur në rrënojat e qytetit Accumoli, sipas kryebashkiakut Stefano Petrucci në RAI TV.

Ndërkohë, policia njoftoi se dy persona kishin vdekur afër fshatit Pescara del Tronto, sipas RAI.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img