18.3 C
Pristina
Thursday, July 25, 2024

Buy now

spot_img

Maqedoni – Bie numri i lindjeve, vdekjeve dhe martesave

Në tremujorin e tretë të vitit 2016 në Maqedoni janë evidentuar 5.559 fëmijë të lindur gjallë, që është për 2,8 për qind më pak nga periudha e njëjtë e vitit të kaluar, kumtoi Enti shtetëror për statistikë.
Zvogëlimi prej 1,6 për qind është vërejtur edhe në numrin e personave të vdekur në tremujorin e dytë dhe arrin 4.777, ndërsa prej tyre 55 janë foshnje të vdekura.
Rritja natyrore arrin 782 persona, që do të thotë, për kaq persona, numri i fëmijëve të sapolindur është më i madh nga numri i personave të vdekur.
Në tremujorin e dytë të vitit janë lidhur 3.194 martesa, që është për 14,6 për qind më pak se vitin e kaluar. Në këtë tremujor janë regjistruar edhe 279 divorce./MIA/

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img