26.7 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Buy now

spot_img

Këto janë grupet e Ligës së Kampionëve

Fillon hedhja e shortit për fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.
Clarens Seedorf, Thierry Henry dhe Rud Van Nistelroy dhe Roberto Carlos së bashku me Ian Rush kanë bërë tërheqjen shortit.
Grupi C duket se është më i vështiri pasi Pep Guardiola si trajner i Manchester Cityt do të takohet me ish-skuadrën, Barelona. Në këtë grup gjendet edhe Borussia Moenchengladbach dhe Celtic.
Grupi A
PSG
Arsenal
Basel
Ludogorets
Grupi B
Benfica
Napoli
Dynamo Kiev
Besiktas
Grupi C
Barcelona
Machester City
Borussia Moenchengladbach
Celtic
Grupi D
Bayern Munich
Atletico Madrid
PSV
Rostov
Grupi E
CSKA Moska
Bayer Leverkusen
Tottenham Hotspurs
Monaco
Grupi F
Real Madrid
Borussia Dortmund
Sporting Lisbona
Legia Warsawa
Grupi G
Leicester City
Porto
Club Brugge
Kobenhagen
Grupi H
Juventus
Sevilla
Lyon
Dinamo Zagreb

Duke klikuar edhe KËTU mund ta ndiqni live ceremoninë e hedhjes së shortit
Edhe pse ata mund të jenë shokë në fushë, Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale do të garojnë kundër njëri-tjetrit në natën e enjte(sot) për çmimin e yllit më të shndritshëm të Evropës.
Lojtarët e Real Madrid janë në listën e ngushtë të fundit, së bashku me yllin francez, Antoine Griezmann.

ronit

Ian Rush, legjenda e Liverpoolit, si ambasador i UEFA-s, sjell kupën e Ligës së Kampionëve. Finalja e këtij viti do të zhvillohet në stadiumin kombëtar të Uellsit, në Cardiff.

uefa 2

Sot, me fillim në ora 18:00 në Moncao do të hedhet shorti për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve.
Pas ndeshjeve e mbrëmshme kualifikuese, tashmë janë mësuar 32 ekipeve që do të marrin pjesë në ligën më prestigjioze evropiane për klube.
Real Madrid është kampion aktual i kësaj lige pas fitores në penallti kundër Atletico Madrid, transmeton Telegrafi.

Shqiptarët që do të paraqiten në Ligën e Kampionëve Shqiptarët që do të paraqiten në Ligën e Kampionëve

Vlen të theksohet se finalja e këtij viti do të zhvillohet në stadiumin kombëtar të Uellsit, në Cardiff.
Ndërsa rreth orës 19:00 do të përzgjidhet edhe futbollisti dhe futbollistja më e mirë në Evropë, ku tek meshkujt tre finalistë janë Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale (Real Madrid) si dhe Antonie Griezmann (Atletico Madrid).
Vlen të theksohet se këtë vit do të paraqiten tetë shqiptarë në Ligën e Kampionëve, përkatësisht shtatë futbollistë dhe një trajner.
Kujtojmë se klubet e të njëjtit shtet nuk mund të jenë në të njëjtin grup, por edhe shkaku i konfliktit të armatosur mes shtetit rus dhe ukrainas, ekipet prej këtyre vendeve nuk mund të jenë në një grup.
Vazo e parë:
Real Madrid,
Barcelona
Leicester City
Bayern München
Juventus
Benfica
Paris Saint-Germain
CSKA Moskva
Vazo e dytë:
Atletico Madrid
Borussia Dortmund
Arsenal
Manchester City
Sevilla
Porto
Napoli
Bayer Leverkusen
Vazo e tretë:
Basel
Tottenham Hotspur
Dynamo Kyiv
Lyon
PSV Eindhoven
Sporting CP
Club Brugge
Borussia Mönchengladbach
Vazo e katërt:
Celtic
Monaco
Besiktas
Legia Warszawa
Dinamo Zagreb
Ludogorets Razgrad
Kobenhavn
Rostov
Takimet e para do të zhvillohen më 13-14 shtator, ndërsa më poshtë gjenden datat se kur do të luhen ndeshjet e fazës grupore.
Ndeshjet e para: 13-14 shtator
Ndeshjet e dyta: 27-28 shtator
Ndeshjet e treta: 18-19 tetor
Ndeshjet e katërta: 1-2 nëntor
Ndeshjet e pesta: 22-23 nëntor
Ndeshjet e gjashta: 6-7 dhjetor

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img