12.7 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Buy now

spot_img

Gjuriq i përgjigjet Thaçit: Gjenocid ka bërë UÇK-ja dhe komandantët e tyre

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka përmes një interviste ka theksuar se Kosovë do të padis Serbisë për gjenocid të kryer në Kosovë.
“Kosova para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë së shpejti do ta hap kapitullin e gjetjes së drejtësisë për gjenocid i kryer gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit”, ka thënë Thaçi për “Danas”.
Nëse dikush në Kosovë ka kryer gjenocid , janë UÇK-ja dhe komandantët e tyre të mëparshëm dhe të tanishëm.
“Këtë nuk mund ta dëshmojnë serbët e vrarë, por janë një çerek milion serbë që u desh të largohen nga Kosova pasi rrezikonin të shfaroseshin”, drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.
Sipas tij, këmbëngulja e Thaçit që në Kosovë është bërë gjenocid nga Serbia para instancave ndërkombëtare, është vetëm një konfirmim më shumë se Prishtinë është duke u përpjekur për të depërtuar tek trupat e OKB-së për të vazhduar luftën kundër Serbisë me mjete të tjera.
Gjuriq gjithashtu ka shtuar se Thaçi, në të njëjtën intervistë, fyese dhe cinike ka mohuar përgjegjësinë për krime terroriste të UÇK-së, të kryera ndaj civilëve serbë pas ardhjes së forcave ndërkombëtare në Kosovë, pavarësisht nga fakti se formacionet paramilitare dhe kriminale, ishin ende aktive, shkruan Tanjug, përcjellë Indeksonline.
“Kufijtë e ish-zonave të UÇK-së pas luftës bënë ndarjen e kufirit të Kosovës në zona të ndikimi të klanev4e kriminale t kryesuara nga ish-komandantë të formimit terrorist”, ka thënë Gjuriq.
Gjuriq gjithashtu ka theksuar se këto struktura kriminale dhe terroriste janë aktivizuar edhe gjatë masakrës së marsit ndaj serbëve në vitin 2004, gjatë fushatave të organizuara të frikësimit të popullatës serbe dhe komuniteteve të të kthyerve në Kosovë.
Demilitarizimi i UÇK-së, e cila përmendet nga Thaçi, nuk ka ndodhur, dhe sipas tij, ushtarët e UÇK-së dallimin e vetëm kanë faktin se vishen me rroba civile.
“Unë pres që të ketë gjykata të veçanta për krimet e UÇK-së, edhe në qoftë se ata duan të jenë me përfitime të vërtetë të qytetarëve të Kosovës, vetëm të vënë në dukje strukturat kriminale dhe penale të cilat tani janë kërcënimi kryesor për paqen dhe sigurinë e popullit serb në krahinën jugore”, ka përfunduar Gjuriq./Indeksonline/

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img