22.7 C
Pristina
Wednesday, June 12, 2024

Buy now

spot_img

Gjalpi i kikirikut, shumë i shëndetshëm

Vajzat adoleshente të cilat rregullisht hanë kikirikë kanë 39 për qind më pak gjasa për të zhvilluar sëmundjet beninje të gjirit nga mosha.

Te ne gjalpi i kikirikut nuk është aq shumë i përdorshëm, por pasi të lexoni këtë shkrim, gjithsesi se do ta përfshini në të ushqyerit tuaj.
Studimet e ndryshme kanë treguar se ngrënia e gjalpit të kikirikut mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit te gratë, përcjell “Zeri.info”.
Vajzat adoleshente të cilat rregullisht hanë kikirikë kanë 39 për qind më pak gjasa për të zhvilluar sëmundjet beninje të gjirit nga mosha.
Për ato që duan të shtojnë në peshë, mjafton që për mëngjes të hani bukë të zezë të lyer me gjalpë kikiriku.
Lajmi i mirë për njerëzit që e pëlqejnë gjalpin e kikirikut është ai ka yndyra organike bimore, të cilat absorbohen lehtë nga organizmi.
Gjalpi i kikirikut rrit dopaminën dhe epshin te femrat. Herën tjetër që do ta konsumoni, sigurohuni që të merrni pak më shumë.
Po ashtu kuron edhe diabetin.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img