15.3 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Buy now

spot_img

Vendimi për rrënim përshpejton restaurimin e shtëpisë së Xhafer Devës

Duke e konsideruar si objekt që paraqet rrezik për qytetarët, Komuna e Mitrovicës ka nxjerrë aktvendim për rrënimin e shtëpisë – monument të Xhafer Devës, në qendër të këtij qyteti, shkruan sot Koha Ditore.

Nëpërmjet aktvendimit të protokolluar në ditën e 12-të të këtij muaji, Drejtoria për Inspektorat në këtë komunë ka urdhëruar zyrtarët e Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Mitrovicë që të “rrënojnë (sanojnë)” monumentin që mbrohet me ligj si aset i trashëgimisë kulturore të Kosovës.
Pas reagimit të QRKT-së dhe Ministrisë së Kulturës, Komuna e Mitrovicës është zmbrapsur nga ky aktvendim. Por dokumenti ende nuk është shfuqizuar.
Kjo ka bërë që Ministria e Kulturës të shpejtojë fillimin e punimeve restauruese të këtij monumenti, i cili në mars të vitit të kaluar dy herë u përfshi nga zjarri. Ato kanë nisur të mërkurën, 16 muaj pas djegies

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img