18.3 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Buy now

spot_img

Veliaj: Në fund të vitit Tirana do të ketë autobusa elektrikë

Kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka thënë se Tirana do ketë për herë të parë autobusë elektrikë.
Sipas krye bashkiakut të Tiranës kjo do të ndodh në fundit të këtij viti, gjatë qeverisjes së tij me Tiranën.
“Besoj brenda fundit të vitit ne do të kemi një biletë elektronike për transportin publik në Tiranë dhe për herë të parë do të fusim autobusa elektrik në Tiranë që kanë zero ndotje. Do të kenë karrikues të fuqisë së lartë për atë që quhen fast charger dhe do ta pilotojmë këtë si projekt. Unë besoj se e kemi shancin që të shkojmë menjëherë tek teknologjia e fundit pa kaluar të gjitha fazat që i kaluar bota dhe tashmë ka mbërritur tek energjia e rinovueshme”, ka thënë Velijaj.
Ai ka thënë se shumë prej inovacioneve që po ndodhin është mirë që ti paraprijë me një Tiranë që është gati për ndryshim.
 

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img