11.4 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Buy now

spot_img

Ukriana thotë se forcat ruse po përdorin Starlink të Musk në zonat e pushtuara

Forcat ruse në Ukrainë po përdorin terminalet Starlink të prodhuara nga SpaceX e Elon Musk për internetin satelitor në atë që ka filluar të duket si aplikacioni i tyre “sistemik”, tha të dielën agjencia kryesore e inteligjencës ushtarake e Kievit.

Terminalet u futën me nxitim për të ndihmuar Ukrainën pas pushtimit të Rusisë në shkurt 2022 dhe kanë qenë jetike për komunikimet në fushën e betejës së Kievit. Starlink thotë se nuk bën asnjë lloj biznesi me qeverinë apo ushtrinë ruse.

​ “Raste të përdorimit të pajisjeve të dhëna nga pushtuesit rusë janë regjistruar. Ajo ka filluar të marrë një natyrë sistematike”, tha zëdhënësi Andriy Yusov i Drejtorisë së Inteligjencës (GUR) në Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës

Në një deklaratë, agjencia tha se terminalet po përdoreshin nga njësi si Brigada e 83-të e Sulmimit Ajror të Rusisë, e cila po lufton pranë qyteteve të sulmuara të Klishchiivka dhe Andriivka në rajonin lindor pjesërisht të pushtuar të Donetskut.

Starlink tha më 8 shkurt se terminalet e saj nuk ishin aktive në Rusi dhe se SpaceX kurrë nuk e kishte shitur në Rusi, as nuk kishte dërguar ndonjë pajisje.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img