32.2 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Buy now

spot_img

Të gjitha partitë politike rehatuan familjarët në institucione, ja emrat

Punësimet familjare tashmë janë normë në Kosovë. Zyrtarët që kishin pozita kishin shfrytëzuar pushtetin që t’i rehatonin familjarët nëpër institucione të rëndësishme. Pa përjashtuar asnjë parti politike, të gjithë i kanë të punësuar familjarët në institucione shtetërore.
Të njëjtën e kishte bërë ish këshilltari i Hashim Thaçit, Dukagjini Gorani. Gorani kishte punësuar bashkëshorten e tij në Agjencinë Kosovare të Privatizimit . Aspalia Loxha-Gorani aktualisht mban pozitën zyrtare për burime njerëzore në AKP, raporton Indeksonline.
Ish ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapsinor, Ilir Mirena, po ashtu kishte punësuar bashkëshorten në AKP. Edita Mirena është e punësuar në departamentin e shitjes në këtë institucion.
Deputeti i LDK-së, Arben Gashi, ka të punësuar gruan në Bankën Qendrore të Kosovës. Bashkëshortja e Gashit pagë vjetore në BQK merr 12 mijë e 161 euro.
Po ashtu gruaja e liderit të Vetëvendosjes, Visar Ymerit, merr pagë nga buxheti i shtetit. Bashkëshortja e Ymerit është e punësuar në Doganat e Kosovës që paguhet 8 mijë e 218 euro në vit.
Bashkëshortja e Blerand Stavilecit, ministrit aktual të Zhvillimit Ekonomik, është e punësuar në PTK ku të ardhurat mujore i ka 1 mijë e 86 euro.
Edhe deputeti tjetër i PDK-së, Bekim Haxhiu ka të punësuar gruan në PTK. Pagë vjetore bashkëshortja e Haxhiut i merr 10 mijë e 862 euro.
Ish kryetari i Komunës së Ferizajt, tash deputeti i Kuvendit, Agim Aliu ka të punësuar gruan në Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë. Paga e saj vjetore është 5 mijë e 4 euro.
Deputetit të LDK-së, Armend Zemajt, e ka gruan të punësuar në Ministrinë e Drejtësisë, ku paga e saj vjetore është 5 mijë e 446 euro.
Deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri e ka të punësuar bashkëshortin në Administratën Tatimore të Kosovës, ku pagë vjetore ka 8 mijë e 431 euro.
Bashkëshortja e deputetit të PDK-së, Bislim Zogaj është e punësuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, që ka të ardhura vjetore 9 mijë e 200 euro. Kujtojmë se Zogaj ishte për 5 vite drejtor në Bordin e ANP- Adem Jashari.
Edhe deputetit të NISMA-së, Haxhi Shalës, i punon bashkëshortja në PTK. Ajo merr pagë vjetore 7 mijë e 560 euro.
Nëpër institucione shtetërore ka rehatuar familjar edhe Jakup Krasniqi, ish kryetari i Kuvendit të Kosovës. Djali i vëllait të Krasniqit, Dardani, është drejtor i administratës në Agjencinë Kosovare të Privatizimit.
Po ashtu Krasniqi kishte punësuar vëllain në Kuvend të Kosovës, aty ku ishte shef vet.
Avdyl Krasniqi, vëllai i Jakup Krasniqit,  ishte emëruar sekretar në Autoritet e Konkurencës, organ ky që mbikëqyret nga Kuvendi dhe duhet të jetë i pavarur.
Deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa e ka gruan të punësuar në NH Ibër Lepenc SHA që ka pagë vjetore 14 mijë e 19 euro, raporton Indeksonline.
Deputeti tjetër i PDK-së, Nait Hasani ka të punësuar gruan në FSK që merr pagë vjetore 9 mijë e 762 euro.
Rafet Ramës, deputetit të PDK-së, që ishte i vetmi kundërkandidat për president ndaj Hashim Thaçit, i punon bashkëshortja në Postën e Kosovës ku pagë vjetore merr hiq më pak se 26 mijë euro.
Deputeti i PDK-së, që kishte dhënë dorëheqje, Rrustem Mustafa, i punon gruaja në Ministrinë e Arsimit që pagë mujore merr 450 euro.
Edhe Petrit Selimi, që ka qenë zëvendësministër i Punëve të Jashtme ka punësuar bashkëshorten në Ministrinë e Integrimeve, ku ministër është bashkë partiaku i tij, Bekim Çollaku.
Arlinda Ramadani, bashkëshortja e Selimit, është shefe e kabinetit në MI, ndërsa ka punuar edhe në kohën kur ishte ministre Vlora Çitaku.
Shefja e stafit në kryeministri, Vlora Dumoshi, nuk ka pritur gjatë që t’i rehaton familjarët. Ajo ka punësuar djalin, Rron Kryeziun në Ministrinë e Punëve të Jashtme, gjegjësisht në ambasadën e Kosovës në SHBA.
Dumoshi po ashtu ka punësuar motrën, Albiona Malokun në bordin e “Ibër Lepencit”.
Uzurpimi i institucioneve nuk ka tjetër emër, përveç këtyre që u përmendën më lartë që e kanë instaluar familjarizimin deri ne palcë në administratën shtetërore më të korruptuar në Ballkan./Indeksonline/

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img