34.1 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Buy now

spot_img

Studim: Pastrimi i trurit ndodh më shumë kur jemi zgjuar sesa kur jemi në gjumë

Një studim i ri te minjtë sugjeron se hipoteza që pastrimi i trurit ndodh gjatë gjumit mund të jetë e pasaktë.

Studiuesit zbuluan se minjtë pastronin më shumë toksina dhe metabolite nga truri i tyre kur ishin zgjuar sesa kur ishin në gjumë ose të anestezuar. 

Këto zbulime vënë në pikëpyetje teorinë e pranuar gjerësisht se trupi pastron trurin nga toksinat dhe mbeturinat metabolike gjatë gjumit, shkruan Medical News. 

Studimi, i publikuar në revistën Nature Neuroscience, tregoi se 30% më pak bojë fluoreshente — e cila përfaqësonte toksinat dhe metabolitët — u pastrua nga truri i minjve gjatë gjumit krahasuar me kur ishin zgjuar. 

Kur minjtë ishin të anestezuar, 50% më pak e bojës u pastrua.

Studiuesit matën shkallën me të cilën bojëja lëvizi nga ventrikujt e trurit në rajone të tjera të trurit, duke e bërë të mundur matjen e shkallës në të cilën bojëja eventualisht dilte nga truri.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img