18.3 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Buy now

spot_img

Sot Dita botërore e Humanizmit

Më 19 gusht shënohet Dita Botërore e Humanizmit.
Njëkohësisht kjo ditë përkon dhe me sulmin kur sekretari i përgjithshëm në Irak, Segio Veira de Mello dhe 21 kolegë të tij u vranë në një sulm me bombë në Bagdad, më 19 gusht të vitit 2003.
Në këtë ditë komuniteti ndërkombëtar i kushton rëndësi për të gjithë punëtorët vullnetar dhe forcon mesazhin që për vullnetarët, sidomos në vendet ku lufta ende vazhdon si në Lindjen e Mesme, tu sigurohet jeta.
Punët humanitarë për njerëzimin po bëhet një nga profesionet më të rrezikshme. Marrja peng e tyre, vrasja dhe keqtrajtimi i tyre po bëhet gjithnjë e më I pranishëm si në Afganistan, Sudan, Siri, Somali si dhe në të tjera shtete me konflikte.
Në 15 vitet e kaluara më shumë se 1000 punonjës humanitarë janë vrarë dhe 1500 të tjerë janë marrë peng dhe keqtrajtuar.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img