11.4 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Buy now

spot_img

Si përgatiten makaronat alfredo?

Makaronat Alfredo janë një nga mënyrat më të njohura të përgatitjes së makaronave dhe të gjithë e pëlqejnë për shkak të kombinimit të përbërësve

Makaronat mbështillen në një salcë kremoze të bërë nga krem kosi dhe djathë, ndërsa mishi i bardhë i lëngshëm.

Përgatitja është shumë e thjeshtë dhe është një sugjerim i shkëlqyer si për drekë ashtu edhe për darkë pas një dite të ngarkuar.

Përbërësit:

▪ 2 fileto pule
▪ 1 qepë
▪ 1 thelb hudhër
▪ 30 g gjalpë
▪ 250 ml krem
▪ 1 lugë niseshte
▪ 100 g djathë të fortë
▪ 250 g makarona
▪ erëza për shije

Receta për makaronat alfredo me mish të bardhë:

Mbuloni mishin e bardhë dhe më pas rriheni me një shtypës mishi. Mund edhe ta prisni mishin në gjysmë. Më pas hidhni vaj, kripë, piper dhe spërkatni me erëza.

Skuqeni mishin në një tigan dhe priteni në rripa ose sipas dëshirës. Në një tigan tjetër ngrohni pak vaj, më pas skuqni qepët e grira hollë dhe shtoni gjalpin dhe hudhrat e bluara.

I trazoni, më pas i shtoni niseshtenë dhe ajkën e gatimit. Spërkatni erëza sipas dëshirës dhe përzieni mirë të gjitha, më pas zieni derisa salca të trashet pak.

Shtoni makaronat që keni zier dhe kulluar më parë, si dhe një lugë ujë në të cilën janë zier. Përzieni, më pas e spërkatni me djathë të grirë dhe përzieni sërish.

Shtoni mishin e grirë. Makaronat Alfredo janë gati.

Ju bëftë mirë!

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img