22.7 C
Pristina
Thursday, June 13, 2024

Buy now

spot_img

Shtyhen lojërat tradicionale “Rugova 2016”, arsyeja reshjet e mëdha të shiut

Nuk do të mbahen sot lojërat tradicionale “Rugova 2016”, raporton korrespondenti i Kohës Ditore në Pejë.
Ato kanë pas të mbahen në fshatin Kuqishtë, por janë shtyrë për një ditë tjetër, për shkak të të reshurave të mëdha të shiut që janë duke rënë në Pejë dhe Rugovë, që nga orët e mëngjesit të ditës së diele.
Vesel Nikçi, kryetari i Ansamblit Folklorik Autokton “Rugova”, tha për Kohën Ditore se këto lojna, që karakterizojnë shumëllojshmërinë e traditës dhe zakoneve të trevës së Rugovës, do të mbahen të dielën tjetër, më 14 gusht.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img