11.4 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Buy now

spot_img

Serbia prap me fushatë shpifse dhe denigruese duke njëllos viktimat e luftës

Shkruan: Shyqeri Haxha

Serbia prap me fushatë shpifse dhe denigruese duke njëllos viktimat e luftës, të vrarë dhe të masakruar nga vetë shtetit Serb. Kjo dëshmon edhe një herë, se pushteti në Beograd është vazhdimësi e të njejtës qasje, po sikur ajo e Milloshevicit. Por, cfar janë duke bërë institucionet e Kosovës qe 25 vite? Nuk është bërë ASNJE institucion i mirëfillet qe do regjistronte dhe krijon dosje me fakte për të gjitha masakrat e luftës së fundit. Nuk janë intervistuar dëshmitarët e gjallë të këtyre masakrave. Dëshmitarët po vdesin, gjurmët po zhduken dhe ASKUSH nuk po merr përgjegjësi. Bile, ka raste kur dosjet janë ZHDUK nga arkivat. Rasti i masakrës së Studimes në Vushtrri, ka dyshime se e gjithë dosja e masakrës së studimes ëshë zhduk qëllimisht nga arkiva. Organet e drejtsisë duhet verifukuar këtë!

Mos harroni, arsye pse USA, UK, dhe NATO në përgjithësi që intervenojë në Kosovë ishin pikërisht martirët e luftës që Sërbia vrau dhe masakroj në Kosovë, dhe janë pikërisht këta njerëz që u vran dhe u bënë ‘kurban’ për Lirin e Kosovës, dhe institucionet e Kosovës i HARRUAN. Politikajt shkojnë në këto vende vetëm për sy e faqe ose për fushata zgjedhore. Tmerr!

Sot, Serbia, edhe pas 25 vitesh, ende ‘lëndon’ familjet e atyre që u martirizuan për liri dhe institucionet e shtetit rrin duar kryq (te gjitha qeverit).

Cdo kryeminister i pas luftës deri sot do duhej mbajtu përgjegjës për këto neglizhenca. Qytetarët kanë të drejtë të din sakt për cdo kryeminister se cfar kanë ndërmarr në këtë drejtim! Kjo neglizhencë ka dëmtuar aq shumë shtetin e Kosovës, sa sot Serbia është vu në avantazh, sa që pothuja askush nga Bashkësia ndërkombëtare nuk po e bënë më përgjegjës për krimet e kryera në vitin 1998-1999.

Vdiq kryekrimineli Millosheviqi dhe me këtë pothuaj u mbyll kapitulli i masakrave që Serbia kreu në luftën e fundit. Serbia e qon pesh krejt OKB-në vetem për një denim ‘tiket’ trafiku nese i bëhet nga policia e Kosovës, kurse politikajt tanë, luft mes vehte. Shikoni cfar lufte dhe fushatash kunder njeri tjetrit. Te tmerrojne me cfar fjalori toksik dhe cfar gjuhe urrejtjsh përdorin kunder njeri tjeterit.
Kjo tregon nivelin patriotik dhe shtet formues te tyre. Këta politikaj, asnje nuk marrin përgjegjësin për këto dështimte të pafalshme. Vetem shikoni me vemendje, kur është ndonje sukses, sa do i vogël qoft, a i keni vërejtur, Zoti kërrsh i bon duke u mundu me marr suksesin e tjerve. Qe 25 vite, luftë mes vehte pët të mohu dhe shkatrru suksesin e njeri tjetrit!

https://www.facebook.com/share/p/Yjzf5psTQXoBK6bT/?mibextid=WC7FNe

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img