9.7 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Buy now

spot_img

Përdoreni sodën e bukës në këto nëntë mënyra

Soda e bukës është një produkt i jashtëzakonshëm. Duket pak si e pabesueshme, por ajo realisht mund të bëjë mrekullia. Efektet mahnitëse të saj mund t’i shihni që nga përdorimi në kuzhinë, deri tek larja e rrobave dhe si produkt kozmetik. Bright Side ka bërë një koleksion të përdorimeve më të zakonshme të këtij produkti të përditshëm, të cilën ne po i ndajmë me ju:
E dobishme për larjen e rrobave
sode-buke_larjen-e-rrobave
Përdorimi i sodës së bukës (e tretur në ujë) direkt tek rrobat ose në makinën larëse do të ndihmojë:

 • për të zbutur rrobat dhe eliminuar aromat.
 • për të hequr të gjitha njollat e verdha që mbeten nga djersa në bluzat e bardha.
 • për të hequr njollat e bojës.
 • për të hequr njollat e frutave apo verës.

Përdorime fantastike në kuzhinë
sode-buke_kuzhine
Soda e bukës është një pastrues natyral shumë efikas. Duke hedhur pak sodë buke në një sfungjer apo leckë të lagur, ju mund ta përdorni për:

 • pastrimin e mikrovalës dhe sobës.
 • heqjen e yndyrës tek mobiliet e drurit apo tek soba e gazit.
 • dezinfektimin dhe aromatizimin e mobilieve.
 • pastrimin e enëve të kuzhinës.
 • larjen e frutave dhe perimeve, për t’u hequr pesticidet.
 • pastrimin e frigoriferit, brenda dhe jashtë.
 • heqjen e ushqimeve të ngjitura në tigan apo tenxhere.

Perfekte për pastrimin e shtëpisë
Soda e bukës është një pastrues natyral shumë efikas. Duke hedhur pak sodë buke në një sfungjer apo leckë të lagur, ju mund ta përdorni për:

 • pastrimin e mikrovalës dhe sobës.
 • heqjen e yndyrës tek mobiliet e drurit apo tek soba e gazit.
 • dezinfektimin dhe aromatizimin e mobilieve.
 • pastrimin e enëve të kuzhinës.
 • larjen e frutave dhe perimeve, për t’u hequr pesticidet.
 • pastrimin e frigoriferit, brenda dhe jashtë.
 • heqjen e ushqimeve të ngjitura në tigan apo tenxhere.

Perfekte për pastrimin e shtëpisë
sode-buke_shtepie
Po kërkoni për një pastrues shumëpërdorimësh? Mjafton vetëm të tretni pak sodë buke në ujë dhe ja ku e keni! Përdoreni atë si spraj ose vetëm hidhni pak sodë buke në një copë ose sfungjer:

 • Për të pastruar bizhuteritë, aksesorët e argjendit ose metalit.
 • Për të dezinfektuar tualetin dhe pllakat e banjës.
 • Për të zhbllokuar tubat.
 • Për të hequr njollat në mobiliet e drurit.
 • Për të pastruar qelqet dhe gotat e kristalit, që të shndrisin.
 • Për të pastruar hekurat e skarës.
 • Për të hequr ndryshkun tek objektet metalike.
 • Për të zbardhur atletet sportive.

E jashtëzakonshme për heqjen e aromave
sode-buke_ere
Soda e bukës është gjithashtu një aromatizuese e shkëlqyeshme. Përdoreni këtë pluhur për:

 • Të hequr erën e keqe tek këpucët.
 • Të hequr çfarëdolloj ere tek duart.
 • Për të hequr aromat tek frigoriferi dhe mikrovala.
 • Për të eliminuar erërat e këqija nga koshi i plehrave.
 • Për të hequr erën e urinës së maces ose qenit.
 • Për të hequr erën e keqe në dyshek.
 • Që të mos marrë erë të keqe valixhja.
 • Për të aromatizuar makinën.

Si një ingredient i rëndësishëm në gatim
sode-buke_gatim
Soda e bukës gjen përdorim edhe në shumë receta të ndryshme. Ajo mund të përdoret për:

 • Të zbutur mishin e lopës dhe pulës.
 • Për të mbajtur ngjyrën e bardhë të lulelakrës dhe hequr erën e saj.
 • Për të neutralizuar aciditetin tek lëngu i portokallit.
 • Për të hequr shijen e uthullës së mollës.

Efikase për shërimin e disa sëmundjeve
sode-buke_semundje
Mund ta përdorni sodën e bukës për të shpëtuar nga disa sëmundje të zakonshme. Treteni atë në ujë dhe përdoreni si kompresë të ftohtë ose për gargare. Ky solucion do t’ju ndihmojë:

 • Kur keni probleme me tretjen (biokarbonati i sodiumit është një antacid efikas).
 • Për të eliminuar gazrat e shkaktuar nga konsumimi i perimeve.
 • Për të lehtësuar dhimbjet e bajameve dhe përshpejtuar procesin e shërimit.
 • Për të pastruar një hundë të zënë.
 • Për të lehtësuar dhimbjet e kyçeve.
 • Për të lehtësuar dhimbjet kur digjni gjuhën.
 • Për të trajtuar plagët e formuara në gojë.
 • Në rastet kur keni të përziera apo jeni helmuar.

Si produkt për kujdesin dentar
sode-buke_dhembe
Soda përdoret edhe për dhëmbët. Ajo ndihmon në zbardhjen e tyre dhe parandalimin e formimin  gurrëzave. Gjithashtu largon erën e keqe të gojës dhe e pastron atë nga mikrobet.
Përdoret për fytyrën dhe flokët
sode-buke_floke
Soda është një produkt shumë i mirë për lëkurën dhe flokët. Ju mund ta përdorni atë për:

 • Të shmangur irritimin e lëkurës pas rruajtjes.
 • Për të hequr njollat e zeza dhe puçrrat në fytyrë. Soda e bukës mund të përdoret edhe si një pastrues i fytyrës dhe trupit.
 • Për të hequr toksinat nga lëkura.
 • Për t’i larë flokët pa shampo.
 • Për të parandaluar formimin e zbokthit.
 • Për të zbardhur pjesën poshtë krahëve, gjunjët dhe bërrylat.

Përdorime të tjera të sodës së bukës
sode-buke_perdorime-te-tjera
Ka edhe disa përdorime të tjera fantastike të sodës së bukës, për të cilat mund të mos keni dëgjuar më parë:

 • Në raste emergjente soda e bukës mund të përdoret për shuarjen e zjarrit.
 • Soda e bukës përdoret gjithashtu për të vrarë insektet dhe mbajtjen larg të buburrecave.
 • Për të eliminuar barërat e këqija në lëndinë /shendeti/.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img