11.4 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Buy now

spot_img

Ndryshimet në sistemin riprodhues të grave lidhet me rrezikun më të lartë të diabetit dhe kolesterolit

Shëndeti metabolik – nivelet e glukozës në gjak, lipideve, presionit të gjakut dhe yndyrës trupore të një personi – mund të ndikohen nga mënyra e jetesës.

Ngjarjet e jetës mund të ndikojnë gjithashtu në rrezikun e një personi për sëmundje kronike metabolike, të tilla si diabeti i tipit 2 dhe kolesteroli i lartë, shkruan burimi Medical News Today.

Një rishikim ka arritur në përfundimin se për femrat, disa karakteristika të piketave riprodhuese – duke përfshirë pubertetin e hershëm, shtimin e tepërt të peshës gjatë shtatzënisë dhe simptomat e rënda të menopauzës – janë të lidhura me shëndetin e pafavorshëm metabolik.

Studiuesit sugjerojnë që mjekët duhet të jenë të vetëdijshëm për faktorët e rrezikut specifik të seksit kur vlerësojnë shëndetin metabolik të një personi.

Një person që është metabolikisht i shëndetshëm ka glukozë në gjak, lipide, presion të gjakut dhe një indeks të masës trupore (BMI) brenda kufijve të shëndetshëm.

Dikush që nuk është i shëndetshëm metabolikisht është në rrezik të sindromës metabolike, një grup kushtesh që rrisin gjasat për sëmundje koronare të zemrës, diabetin e tipit 2, goditje në tru dhe probleme të tjera shëndetësore. Në Shtetet e Bashkuara, rreth një në tre të rritur kanë sindromë metabolike.

Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut, rekomandon për të ruajtur shëndetin metabolik, për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe për të ulur gjasat e zhvillimit të diabetit të tipit 2 të ndiqet këto pika të mëposhtme:

– zgjedhja e ushqimeve të shëndetshme për zemrën, si frutat, perimet dhe drithërat e plota, dhe kufizimi i marrjes së yndyrave të ngopura, kripës së shtuar, sheqernave dhe alkoolit,

 

– duke synuar një peshë të shëndetshme,

– duke marrë aktivitet fizik të rregullt,

– menaxhimin e stresit dhe gjumë të mjaftueshëm,

– ndërprerja e duhanit.

Megjithatë, një rishikim i ri i provave ekzistuese ka sugjeruar se për gratë, jo vetëm stili i jetesës, por karakteristikat e momenteve të tyre riprodhuese mund të ndikojnë negativisht në rrezikun e tyre të mosfunksionimit metabolik, i cili mund të çojë në diabetin e tipit 2 dhe kolesterol të lartë.

Studiuesit që kryen rishikimin sugjerojnë se shqyrtimi për faktorët e rrezikut riprodhues, si fillimi i hershëm i menstruacioneve, sindroma e vezores policistike (PCOS), shtimi në peshë në shtatzëni dhe ashpërsia e simptomave të menopauzës, mund të jetë një hap fillestar për të ndihmuar në parandalimin ose trajtimin e këtyre sëmundjeve të metabolizmit.

Gjetjet e tyre shfaqen në “Cell Metabolism”, raporton Gazeta Shneta.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img