17.7 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Buy now

spot_img

Ndryshimet kushtetuese, jashtë agjendës

Krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës (FAK) nuk mund të bëhet pa një kompromis gjithëpërfshirës. Partitë serbe në Kosovë thonë se nuk kanë marrë asnjë “ofertë” për konsensus. Ndërkohë, nuk është bërë as ndonjë analizë për ndryshimet kushtetuese, që do të bazohej në praktikat dhe standardet evropiane.
Krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës mund të bëhet vetëm me një kompromis gjithëpërfshirës politik.
Por, njohës të çështjeve kushtetuese në vend, thonë se skena politike në Kosovë, duhet përfundimisht të vetëdijesohet se në çfarë ambienti ligjor dhe kushtetues është sjellë vendi përmes kompromiseve që në ndërkohë janë kthyer edhe në pengesa jetike për ndërtimin e institucioneve.
Kujtim Kërveshi, avokat kosovar dhe njohës i çështjeve juridike, ka thënë për “Zërin” se në realitetin juridik të krijuar në Kosovë, çështjet jetike mbeten peng i krijimit të numrave të mëdhenj për të realizuar ndryshimet kushtetuese. Këto të fundit konsiderohen tepër të rëndësishme për një varg procesesh në Kosovë, FAK-un, Reformën zgjedhore, ASK-në.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img