31.1 C
Pristina
Sunday, June 23, 2024

Buy now

spot_img

NATO: Rusia mund të pushtojë Poloninë brenda natës

Rusët mund të pushtojnë Poloninë brenda natës dhe Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë më shumë për të forcuar mbrojtjen e NATO-s në këtë zonë dhe për të dërguar më shumë raketa në rajon për të penguar Moskën, shkruan Daily Mail, transmeton prishtinapress.eu.

Një dokument 25 faqesh nga Këshilli Atlantik me bazë në SHBA thuhet se NATO-ja duhet të përgatitët më mirë sepse një invadim i mundshëm nga ana e Rusisë është shumë i mundshëm.
“Edhe në qoftë se Moska aktualisht nuk ka asnjë qëllim të menjëhershme për të sfiduar NATO direkt, kjo mund të ndryshojë papritur brenda natës dhe mund të zbatohet me shpejtësi të madhe, pas planeve të përgatitur tashmë. Aftësia për të bërë këtë është, në masë të madhe”.
Ajo thotë se koha e pushtimit rus nuk mund të parashikohet, por ajo mund të vijë si rezultat i NATO-s duke u ‘hutuar nga një tjetër krizë “, ose si një reagim ndaj një” keqkuptimi të aktiviteteve të NATO-s “.
“Rusia rrallë fsheh synimet e saj të vërtetë. Në të kundërtën, ajo ka shpallur ato shumë publikisht në raste të ndryshme, por, në përgjithësi, Perëndimi ka zgjedhur të mos besojnë deklaratat e Rusisë dhe shpërfill vullnetin e saj për të kryer ato”.
Këshilli i Atlantikut thotë se  NATO do të jetë i ngadalshëm për t’iu përgjigjur një pushtim dhe Rusia do të përdorë armët bërthamore si një pengesë për të parandaluar atë duke e kthyer në një luftë në shkallë të gjerë.
Raporti vazhdon më tej se forcat e NATO-s në Poloni janë të pakta që të mposhtin një forcë pushtuese si ajo e Rusisë e cila do të shkaktoj dëme të papranueshme në të.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img