21.5 C
Pristina
Sunday, May 19, 2024

Buy now

spot_img

Ky fis i ruan trupat e të vdekurve me shekuj (FOTO)

Një fis ka një traditë tepër të veçantë. Anëtarët e tij mbajnë nëpër duar eshtrat e paraardhësve.
Ky fis i quajtur Wogi, jeton në perëndim të ishullit Papua, shumë pranë Guinesë së Re.
Fisi indigjen ruan trupat e paraardhëse, me raste edhe me vite ma radhë. Ata përdorin balsamimin e trupit si formë respekti për të parët e tyre.
Zona e thellë dhe që ishte thuajse e paprekur, është hapur së fundmi për turistët.Shumë persona nga vende të ndryshme të botës mund të shohin gjatë muajit gusht, se si e zhvillojnë jetesën anëtarët e fisit në fjalë.
Pjesëtarët e fisit lejojnë turistët që të shohin traditat e tyre, si dhe ritet luftarake. Gjatë muajit gusht, anëtarët e Wogi zhvillojnë festime, të mbështetura në mitet e tyre të lashta.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img