23.3 C
Pristina
Thursday, July 25, 2024

Buy now

spot_img

Këto janë kafshët dhe insektet më vdekjeprurëse në natyrë (Foto)

Natyra është e mbushur me rreziqe. Edhe në qoftë se mendojmë se janë në krye të zinxhirtë të ushqimit dhe u bënë sundimtarë të pakontestueshme të tokës, nuk do të thotë se ne jemi plotësisht të paprekshëm.
Kafshë të ndryshme vdekjeprurëse nëpër botë, arrijnë të vrasin mjaft njerëz çdo vit.
Nëse doni të dini nga kush të keni kujdes kur dilni jashtë, më poshtë e keni një listë të kafshëve vdekjeprurëse për qeniet njerëzore:
Bletët

Close-up of honey bee

53 njerëz vdesin çdo vit nga kafshimi i bletëve, zakonisht nga alergjitë.

Luani
luaniMbretërit e xhunglës vrasin një mesatare prej 70 njerëz në vit.

Tigri
tigriTigrat mund të eliminojnë një qenie njerëzore. Çdo vit rreth 100 njerëz janë vrarë nga tigrat.

Qentë
qeni5Ata janë të bukur, besnik, por gjithashtu mund të jenë shumë të rrezikshëm. Qentë kanë vrarë rreth 25.000 njerëz në vit – kryesisht për shkak të tërbimit.

Krokodili
krokodiliMund të jetë kafsha më e frikshme në listë – Krokodilët vrasin rreth 1,000-1,500 persona çdo vit.

Akrepi
akrepiJanë akrepat, ata që kur takohen me njerëzit i pickojnë ata – dhe kjo mund të jetë shumë e rrezikshme. Çdo vit rreth 5.000 njerëz vdesin nga pickimi i tyre.

Gjarpri
gjarperRreth 50,000 njerëz vdesin çdo vit nga kafshimi i gjarprit.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img