17.7 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Buy now

spot_img

Hurma lufton sëmundjen e anemisë

Hurma është e shijshme dhe pëlqehet nga të gjithë; përdoret e freskët, e thatë, përgatitet reçel, marmelatë dhe ëmbëlsira të ndryshme.
Fruta përmban rreth 17% sheqer kur është e freskët dhe 62% kur thahet, përcjell ”Zeri”.
Përmban vitamina A dhe C, proteina, yndyra, kripëra minerale, hekur, sasi të konsiderueshme taninë etj.
Hurmat kanë gjetur përdorim të mirë në luftimin e sëmundjes së anemisë, dobësimit të përgjithshëm të organizmit pas kalimit të ndonjë sëmundjeje.
Mjekimi me hurma u bën mirë edhe atyre që vuajnë nga diarreja kronike.
Edhe mjaft të sëmurë nga gjëndra tiroide kanë pasur përmirësime të dukshme pas përdorimit të saj.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img