12.7 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Buy now

spot_img

Hamasi: Çdo ofensivë tokësore izraelite në Rafah do të ‘hedhë në erë’ bisedimet për shkëmbimin e pengjeve

Çdo ofensivë tokësore izraelite në Rafah në kufirin e Gazës do të “hedhë në erë” negociatat e shkëmbimit të pengjeve, tha një zyrtar i lartë i Hamasit, sipas kanalit televiziv Aqsa të këtij grupi.

Zyra e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se urdhëroi ushtrinë të zhvillojë një plan për të evakuuar Rafah dhe për të shkatërruar katër batalione të Hamasit që thotë se janë vendosur atje.

Ndërsa forcat izraelite kanë zgjeruar operacionet tokësore në luftën në Gaza gjatë katër muajve të fundit, Rafah – i vendosur në kufirin me Egjiptin, dhe shtëpia para luftës për rreth 280 mijë  njerëz – është bërë streha e fundit për më shumë se gjysmën e popullsisë së rripit prej 2.3 milionë.

Ushtria izraelite urdhëroi civilët të iknin në jug përpara sulmeve të mëparshme në qytetet e Gazës, por tani nuk ka vend të qartë për të shkuar dhe agjencitë e ndihmës kanë thënë se shumë njerëz të tjerë mund të vdesin.

Netanyahu këtë javë hodhi poshtë kategorikisht kushtet e një propozimi të Hamasit për një armëpushim dhe shkëmbim të pengjeve dhe të burgosurve pas suksesit të një armëpushimi njëjavor në fund të nëntorit.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img