8.6 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Buy now

spot_img

“Beqaria më zgjati jetën”, thotë njeriu më i vjetër në botë

Murgu 120-vjeçar i cili pretendon se është njeriu më i vjetër në botë, ka treguar për sekretin e jetëgjatësisë.
Sipas tij qëndrimi beqar ia ka zgjatur jetën, transmeton arbresh.info
Por ai ka shtuar se edhe mungesa e seksit i ka zgjatur jetën, ndërsa ka shtuar se ushqehet me erëza dhe praktikon joga çdo ditë.
Ai fle në një qilim në dysheme.  Duke u bazuar në pasaportën e tij, Sivananda ka lindur në vitin 1896.
swami-sivananda-passport
Ai u rrit në gjendje të varfër. Prindërit e tij humbën jetën para se ai të mbushte 6-vjec, përpara se të vendosej për të Varanasi ku edhe e kaloi pjesën tjetër të jetës si murg.
“Unë kam bërë jetë të thjeshtë dhe të displinuar. Ha gjëra të thjeshta, vetëm ushqime të ziera pa vaj, oriz dhe erëza”, ka thënë ai.
Frutat dhe qumështin i ushqime ‘të sofistikuara’dhe thotë se shpesh shkon në shtrat i uritur.
“Kohë më parë njerëzit kënaqeshin me pak gjëra. Në ditët e sotme, njerëzit janë të pakënaqur, të sëmure dhe janë bërë të pandershëm. Kjo më dhemb shumë”, tha ai.
“Unë dua vetëm që njerëzit të jenë të lumtur, të shëndetshëm dhe paqësorë”, ka shtuar personi më i vjetër në botë.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img