23.3 C
Pristina
Thursday, July 25, 2024

Buy now

spot_img

BE: Xhamia e Ibrit nuk është pjesë e revitalizimit

Rindërtimi i xhamisë së Ibrit nuk është pjesë e marrëveshjes për revitalizimin e urës, thonë në zyrën e përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian në Kosovë.

Xhaminë e ndërtuar qysh në vitin 1778 në veri të Mitrovicë, pranë Urës së Ibrit, në prill të vitit 1999 e dogjën forcat serbe, kurse një muaj më pas ajo u rrafshua me ekskavator.
Tash, xhamia që gjendej në urën që ndan qytetin në dysh, ka gjasa që mos të rindërtohet.

Duke mos dhënë më shumë detaje për këtë çështje në zyrën e BE-së për Kosov,ë thonë që është koha për të hequr barrikadën dhe normalizimin e situatës Mitrovicë, siç parashihet me marrëveshjen për lëvizjen e lirë nga gushtin i vitit të kaluar. /Tribuna Channel/PrishtinaPress.eu/

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img