34.1 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Buy now

spot_img

BE: Turqia duhet të përmbushë kushtet e marrëveshjes para heqjes së vizave

Turqia duhet të përmbushë të gjitha pikat e marrëveshjes me BE-në për emigrantët para se të rezultojë në liberalizimin e regjimit të vizave për qytetarët e saj që udhëtojnë në BE, tha sot zëdhënësja e Komisionit Evropian Mina Andreeva.
Heqja e vizave është pjesë e marrëveshjes së BE-së me Turqinë, si një nxitje për ndaluar emigracionin e paligjshëm në Evropë, si dhe kthimin e mijëra emigrantëve.
Turqia ka ende për të përmbushur pesë kushtet për të siguruar liberalizimin e vizave, duke përfshirë edhe duke ndryshuar përkufizimin e terrorizmit në mënyrë që gazetarët dhe intelektualët të mos jenë të matur, raporton AP, transmeton Indeksonline.
Në një intervistë të botuar të dielën në Gjermani, Ministri i Jashtëm turk tha se Turqia do të tërhiqet nga marrëveshja nëse nuk është përcaktuar data e fundit për heqjen e vizave.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img