26.7 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Buy now

spot_img

6 librat më të shtrenjtë në botë

Një nga kënaqësitë më të mëdha të njerëzve është hartimi i listave: lista për librat më të bukur, për këngët më të mira, për filmat më të suksesshëm, për veshjet më të shitura. Lista për qëllimet që i vëmë vetes; lista për arritje dhe mosarritje dhe… lista nuk ka fund.

Sot do të sjellim një listë “luksoze”. Ashtu si pikturat, edhe librat nuk kanë çmim ndonjëherë. Më poshtë do të gjeni librat më të shtrenjtë në botë.

1. “The Codex Leicester” – Leonardo da Vinçi, 30.8 milionë dollarë

72 faqe të mbushura me dorëshkrime të mendimtarit të madh. Libri përmban teoritë e tij mbi çdo gjë, që nga fosilet te astronomia. Dorëshkrimi ishte blerë për herë të parë në vitin 1717 nga Thomas Coke, i cili më vonë u bë “Earl & Leicester”, pastaj në vitin 1980 u ble nga koleksionisti i artit Armand Hammer. Në vitin 1994, Bill Gates e bleu në një ankand për 30.8 milionë dollarë, duke e bërë librin më të shtrenjtë në botë.
2. “Ungjijtë, Urdhri i Shën Benediktit” – Henry Lion, 11.7 milionë dollarë
I porositur fillimisht nga Henry Lion, Duka i Saksonisë, për altarin e Virgjëreshës Mari në katedralen “Brunswick”, ky libër ungjilli u ble nga qeveria gjermane në vitin 1983 për 11.7 milionë dollarë. Libri ka 266 faqe, 50 prej të cilave me ilustrime. Konsiderohet një kryevepër e shekullit të 12-të.
3. “Zogjtë e Amerikës” – James Audubon, 11.5 milionë dollarë
Në vitin 2000, një kopje e këtij libri u shit për 8.8 milionë dollarë. Dhjetë vjet më vonë, një tjetër botim i plotë i kopjes së parë u shit në Londër për 11.5 milionë.
4. “The Canterbury Tales” – Geoffrey Chaucer, 7.5 milionë dollarë
Një botim i parë i shekullit të 15-të është shitur për 7.5 milionë dollarë në Londër.
5. “Folio i parë” – William Shakespeare, 6.1 milionë dollarë
Në vitin 2001, bashkëthemeluesi i Microsoft, Paul Allen, e bleu një kopje në Nju Jork.
6. Bibla – Gutenberg, 4.9 milionë dollarë
Një kopje e Biblës së Gutenbergut është shitur në vitin 1987, për një shumë rekord 4.9 milionë dollarë, në Nju Jork, shkruan botimeshqip.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img