17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Qulli nga hikrra

Hikrra është një ushqim i shijshëm dhe shumë i shëndetshëm, që duhet ta konsumojmë sa më shpesh

Hikërrori tretet lehtë, është njhë burim i shkëlqyer me vitaminë B dhe shumë veti tjera shëruese.

Ky produkt nuk përmban gluten. Shpesh përdoret edhe si zëvendësim për oriz ose përgatitet si bollgur.

Përbërësit:

– 250 g hikërr,
– ½ l ujë,
– perime të ngrira (përzierje e kungulleshave, specave, domateve, bishtajoreve, qepëve dhe ullinjve të zinj.),
– spec i bluar,
– 3 lugë koncentrat domatesh,
– 1 lugë mustardë,
– 1 lugë përzierje erëzash,
– kripë,
– ½ l salcë domatesh apo 2 konserva domatesh,
– 1 lugë e vogël përzierje të erëzave.

Përgatitja:

1. Të gjithë përbërësit zieni bashkë derisa hikrra të mos zbërthehet.

2. Kujdes të mos mbeten pa ujë.

3. Domatet dhe përzierjen e erëzave shtoni në fund të zierjes.

Ju bëftë mirë.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img