17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Ku ka rënie dhe rritje të çmimit të banesave në Gjermani?

Gjermania ka kohë që përballet me luhatjen e çmimeve të pronave të paluajtshme. Megjithatë, në disa zona të Gjermanisë ka rënie të çmimit e në disa të tjera rritje.

Thelocal.de, sjellë një listë të këtyre vendabanimeve që kanë diferenca sa i përket kostos së pronave të paluajtshme.

Sipas HËËI dhe Postbank Wohnatlas – një studim vjetor i tendencave të pronave në 400 bashkitë e Gjermanisë – pothuajse dy të tretat e rajoneve panë një rënie reale të çmimeve të banesave vitin e kaluar, përcjellë albinfo.ch.

Kjo për shkak se tregu i pronave luftoi për të mbajtur ritmin me normën vjetore të inflacionit prej 6.9%, që do të thotë se pronat në rreth 63% të bashkive në fakt u ulën në vlerë, edhe nëse çmimet e kërkuara rriteshin.

Një shembull i mirë i kësaj është qyteti Hanseatik i Lübeck, ku çmimet e banesave u rritën me vetëm 0.7% vitin e kaluar. Duke faktorizuar normën e inflacionit, Postbank tha se pronat këtu kishin humbur realisht rreth 6.5 për qind të vlerës së tyre, shkruan thelocal.de.

Sipas Dörte Nitt-Drießelmann, një studiuese në Institutin Ekonomik Botëror të Hamburgut (HËËI), klima aktuale ekonomike ka përmbysur trajektoren në dukje të pafundme rritëse në tregun e banesave të Gjermanisë. “Kohët e bumit kanë mbaruar”, tha ajo për Welt.

Në përgjithësi, çmimet e banesave ranë me 0.7% në vitin 2022 (pas përshtatjes për inflacionin). Kjo është në kontrast të plotë me rritjet në terma realë prej 14.2% dhe 9.6% në dy vitet e mëparshme, përcjellë albinfo.ch.

Cilat zona po shohin rënie të mëdha tani?

Sipas hulumtimit të HËËI dhe Postbank, distrikti që sheh rëniet më të mëdha është komuna e Amberg-Sulzbach, një zonë rurale në Bavari rreth 70 km në lindje të Nurembergut. Këtu, çmimet e pronave ranë me 23% në vitin 2022.

Kjo u pasua nga rrethi Saalfeld-Rudolstadt në shtetin lindor gjerman të Turingisë, ku çmimet ranë me 20.5% dhe distrikti Saale i Saksonisë-Anhalt, i cili pati rënie prej 18.4%. Zona të tjera që panë rënie të konsiderueshme në çmimet e pronave përfshinin Hersfeld-Rotenburg dhe Celle në Saksoninë e Poshtme, të cilat ranë përkatësisht me 14.5 dhe 13.4 përqind dhe Wittenberg në Saksoni-Anhalt, shkruan thelocal.de.

Është interesante se disa qytete bavareze që kanë lulëzuar vitet e fundit panë një ndryshim dramatik të fatit. Për shembull, çmimet në Amberg u ulën me 13.1%, qyteti verior i Bavarisë Hof pati rënie prej 11.4% në terma realë dhe Straubing, pranë Regensburgut, pa çmimet e pronave me 9.4%.

Ndoshta më e habitshme, Postbank gjurmoi gjithashtu rënie në terma realë të vlerave të pronave në shtatë metropolet më të mëdha të Gjermanisë. Në fakt, qytetet e mëdha panë një rënie mesatare të çmimeve në terma realë prej 4.9% gjatë vitit.

Nga këto, kryeqyteti pati rënien më të vogël prej 0.1%, kryesisht për shkak të kërkesës së egër për prona.

Rënia më e lartë e çmimeve midis shtatë qyteteve më të mëdha gjermane u regjistrua në Mynih, ku vlerat e pronave ranë me 6.9%, krahasuar me një rritje prej 15.3 për qind në vitin 2021. Frankfurt am Main renditet i dyti me një minus 5.9 për qind, ndërsa çmimet në Düsseldorf dhe Stuttgart gjithashtu ranë me më shumë se pesë për qind në terma realë, përcjellë albinfo.ch.

Ku po rriten çmimet?

Çmimet u rritën kryesisht në qytete nga North Rhine-Westphalia si Herne, Duisburg, Remscheid, Leverkusen, Wuppertal dhe Oberhausen. Megjithatë, kishte shenja të shumta se sa ka ndryshuar tregu i banesave në vetëm disa muaj.

Në vitin 2022, rritja më e madhe e çmimeve për këto qytete të mëdha ishte pak më shumë se pesë përqind në terma realë; një vit më parë, qytetet kryesore panë rritje të çmimeve të pronave me gati 30 për qind në disa raste.

Për më tepër, qytetet që po lulëzojnë tani janë pothuajse të ndryshme nga 10 më të mirat në 2022: vetëm Wuppertal në North Rhine-Westphalia dhe Halle (Saale) në Saksoni-Anhalt mbeten ndër qytetet kryesore me normat më të larta reale të rritjes.

Për sa i përket rritjeve më dramatike të çmimeve, qyteti i modës i Leipzig u rendit në krye të të gjitha qyteteve më të mëdha, me një rritje mbresëlënëse çmimi prej 12.4%. Distrikti i Bayreuth në Bavari kryesoi tabelat për rritjen më të madhe të çmimeve: në fund të vitit 2022, një pronë atje ishte (mesatarisht) 22 për qind më e shtrenjtë se një vit më parë, shkruan thelocal.de.

Kjo u pasua nga Ilm-Kreis në Turingi (20.1 përqind), Kulmbach në Bavari (19.9 përqind) dhe Aurich në Saksoninë e Ulët (17.7 përqind). Çmimet në rajonin popullor të pushimeve të Friesland-it të Veriut përgjatë bregut të Detit të Veriut gjithashtu nuk treguan asnjë shenjë rënieje së shpejti: këtu, ato u rritën me një mesatare prej 8.2 për qind në vitin 2022.

Ku janë vendet më të shtrenjta për të blerë prona?

Mynihu mbetet deri tani qyteti më i shtrenjtë në Gjermani, me shtëpitë këtu që kushtojnë një mesatare mbresëlënëse prej 9,774 € për m2.

Hamburgu ishte metropoli i dytë më i shtrenjtë, me 6,685 € për m2, i ndjekur nga Frankfurt am Main me 6,654 € për m2. Çmimet në kryeqytet kanë qenë në rritje vitet e fundit, por me 5,904 € për m2, ato mbeten ende pak më të ulëta se në qytetet e tjera të mëdha, shkruan thelocal.de.

Thënë kështu, më i liri nga shtatë të mëdhenjtë ishte Këlni (5,118 € për m2) i ndjekur nga Shtutgarti (5,416 €) dhe Dyseldorfi (4,454 €), përcjellë albinfo.ch.

Jashtë qyteteve, deri tani rajoni më i shtrenjtë në Gjermani është North Friesland – një distrikt që mbulon ishujt si Sylt, Föhr dhe Amrum – ku pronat do t’ju japin 9,185 € për m2. Ndoshta çuditërisht, tetë qarqet e ardhshme më të shtrenjta ishin të gjitha në Mynih dhe zonën përreth, të ndjekur nga Aurich – një tjetër destinacion popullor pushimesh në Saksoninë e Ulët – në vendin e dhjetë.

Sipas Postbank, ju mund të gjeni ende çmime mjaft të ulëta të pronave në shumicën e pjesëve të Gjermanisë qendrore, si dhe në rajone individuale kufitare perëndimore dhe lindore, por ato janë veçanërisht të ulëta në shumë zona rurale në Saksoni-Anhalt, Turingi dhe Saksoni.

Në vitin 2022, blerësit në distriktin Mansfeld-Südharz në Saksoni-Anhalt, distriktin Vogtland në Saksoni dhe distriktin Greiz në Turingi paguan çuditërisht më pak se 1000 euro për m2 për të ngritur këmbën e tyre në shkallët e banimit, shkruan thelocal.de.

Në disa raste, këto çmime të ulëta mbivendosen me rritje dramatike të çmimeve vitin e kaluar: për shembull, çmimet e pronave në rrethin Ilm-Kreis të Thuringia u rritën me 20 përqind vitin e kaluar, por ende mbeten të moderuara në 1,898 € për m2.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img