7 C
Pristina
Sunday, April 21, 2024

Buy now

spot_img

Zelensky arrin në Itali, do të takohet me Papa Françeskun dhe liderët italianë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka arritur në Itali, ku do të zhvillojë takime me kryeministren italiane Giorgia Meloni dhe presidentin Sergio Mattarella.

“Një vizitë e rëndësishme për fitoren e Ukrainës”, postoi Zelenskyy në Telegram.

Ai pritet të takohet në Vatikan edhe me Papa Françeskun, shkruan Skynews.

Udhëtimi i parë i presidentit ukrainas në Itali që nga fillimi i luftës vjen pasi Papa zbuloi se ishte i përfshirë në një mision paqeje për t’i dhënë fund.

Për habinë e Kievit dhe Moskës, Papa bëri komentet në një udhëtim në Hungari më 30 prill, por nuk pranoi të ofrojë detaje të mëtejshme.

“Ka një mision tani, por nuk është ende publik. Të shohim se si… kur të jetë publik do të flas për të”, tha ai.

Papa shpresonte të ishte një ndërmjetës kur filloi konflikti, por më vonë filloi të dënonte me forcë veprimet e Rusisë.

Ndryshe, kryeministrja italiane Meloni u takua me Zelenskyn në Kiev, pak para përvjetorit të pushtimit të Rusisë më 24 shkurt 2022.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img