7 C
Pristina
Sunday, April 21, 2024

Buy now

spot_img

Vuçiqi, Perëndimit: “Me kë do të negocioni tani që Putin është një kriminel lufte?”

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq iu drejtua sot qytetarëve për të shpjeguar se çfarë ndodhi gjatë takimit në Ohër.

Megjithatë, edhe pse në fillim të fjalimit tha se do të lexonte pikë për pikë aneksin e marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit dhe do të shpjegonte gjithçka në detaje, presidenti i kushtoi më shumë kohë gjërave të tjera.

Ai ka shprehur mendimin e tij edhe për urdhër-arrestin për Vladimir Putinin të lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë.

“Në vitin 2001, më duket, Serbia nënshkroi Statutin e Romës dhe u bë një nga 123 shtetet, nëse nuk gaboj, që pranojnë fushëveprimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale. Nuk do të doja të kritikoja, përveç se ndonjëherë më duket se ‘bretkosa e pa patkoin e kalit, kështu që ajo bashkohej, por çfarë mund të bësh? Mendoj se është një vendim që do të ketë pasoja të këqija politikisht, pasoja të këqija në jetë njerëzore dhe që tregon se ka një mungesë vullneti për të folur për paqen, për të folur edhe për një armëpushim, për të folur për shpëtimin e jetëve njerëzore”, tha ai. Vuçiq.

“Shkëlqyeshëm, tani e keni akuzuar për krimet më të rënda të luftës dhe me kë do të flisni tani? Apo ndoshta nuk doni të flisni? Apo ndoshta nuk doni paqe, por të gjithë jeni duke pritur për humbje? Pra, sa kohë duhet të presim? Edhe sa vite”, pyeti Vuçiq.

Vuçiq është gjithashtu i mendimit se Perëndimi po tregon histori se si Putin është i njëjti Sllobodan Millosheviq, shkruan Danas, përcjell Klankosova.tv

“Ju dëshironi të krahasoni liderin e një vendi të vogël me liderin e një vendi sigurisht të madh”, tha ai.

Siç theksoi ai, nuk është i sigurt se vendimi për të paditur Putinin ishte një vendim i mirë dhe i llogaritur.

“Është e pagabueshme që qëllimi i atyre që e bënë këtë është t’ia vështirësojnë komunikimin presidentit të Federatës Ruse, se kushdo që flet me të ka përshtypjen se ai po flet me një njeri që akuzohet për luftën më të keqe, për ta komplikuar edhe më shumë pozitën ekonomike të Rusisë, për ta bërë botën një të pabesë”, theksoi Vuçiq dhe tha se këto do të ishin arsye politike që ai do t’i kuptonte.

Megjithatë, shtoi se ruajtja e jetës dhe vendosja e paqes janë shumë më të rëndësishme se arsyet e lartpërmendura politike.

Pyetjen që gazetari e bëri për arrestimin e Putinit në Serbi, Vuçiq e vlerësoi si “të pakuptimtë”.

“Për sa kohë që lufta vazhdon, Putini nuk ka asnjë mënyrë për të arritur në Serbi, e lëre më diçka tjetër”, u shpreh ai.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img