17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Uragani Lee godet SHBA, shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Maine

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të përballen me uraganin Lee. Pas ditëve me shi të rrëmbyeshëm, përmbytje dhe tornado, New England përballet me stuhinë e kategorisë 1 që goditi Bermudan.

Guvernatori i Maine ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të uraganit të parë në 15 vjet. Ai kërkoi edhe ndihmë federale në përgatitjen për mbërritjen e Lee.

Priten erëra me shpejtësi deri në 130 kilometra në orë, shoqëruar me reshje të tjera shiu.

Një paralajmërim për stuhi tropikale i lëshuar përgjatë bregut të New England u shtri në veri deri në kufirin e SHBA-së dhe Kanadasë, si edhe për bregdetin e Masaçusets tha qendra e uraganit.

Zonat në dhe pranë bregdetit do të jenë më të rrezikuara nga dëmtimet e erës dhe ndërprerjet e energjisë./A2/

 

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img