27 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024

Buy now

spot_img

Trajkoviq për draftin e Asociacionit: Akti i pranimit të disa gjërave që kënaqin shqiptarët

Rada Trajkoviq nga Lëvizja Evropiane e Serbëve nga Kosova tha se drafti i propozuar për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe është punuar nga ekspertë anglo-saksone të cilët e kanë plotësuar marrëveshjen nga Brukseli me disa detaje.

Ajo në emisionin Iza vesti foli edhe për deklaratën e ambasadorit amerikan në Prishtinë, i cili ka thënë se dokumenti është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

“Si do të përshtatet ai komunitet në Kushtetutën e Serbisë, ku janë ekspertët e shtetit serb për të na shpjeguar se çfarë po ndodh me Kushtetutën e Serbisë. Ku është kushtetuta e Serbisë? Në betimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, si do ta pranojë Kushtetuta e Serbisë Asociacionin, si do të integrohet institucionalisht dhe nëse do të integrohet”, pyeti Rada Trajkoviq.

Siç deklaroi ajo, Serbia tani ka për detyrim aktin e pranimit të disa gjërave që kënaqin shqiptarët.

“Vuçiq pranoi integritetin territorial të Kosovës, tani edhe veçoritë kombëtare të Kosovës. Ai pranon gjithçka që bie në kundërshtim me Kushtetutën e Serbisë”, tha ajo.

Sipas saj, Vuçiq është duke punuar në një dokument që është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me Kushtetutën dhe në çdo gjendje normale do të duhej t’i bartë pasojat.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img