8.9 C
Pristina
Tuesday, March 5, 2024

Buy now

spot_img

Sulm me thikë në shkollën gjermane, humb jetën një nga vajzat e mitura

Një nga vajzat e plagosura, ditën e djeshëm pas sulmit me thikë në një shkollë në Gjermani ka humbur jetën.

BBC shkruan se 14-vjeçarja ka humbur jetën në spital, ndërsa e plagosura tjetër, 13 vjeç ndodhet në gjendje të rëndë.

Policia thotë se i dyshuari doli nga një strehë refugjatësh në fshatin Illerkirchberg të hënën në mëngjes dhe sulmoi nxënësit.

Një 27-vjeçar është arrestuar, dhe sipas policisë ai është një  azilkërkues nga Eritrea.

Oficerët kontrolluan një ndërtesë aty pranë pas sulmit dhe e gjetën 27-vjeçarin me një thikë që dyshohet  se ishte përdorur në sulm. Gjithashtu u arrestuan edhe dy persona të tjerë.

I dyshuari ndodhet nën roje policore në spital ku po trajtohet për një lëndim të paspecifikuar.

Në një deklaratë, policia i kërkoi publikut të mos e përdorë incidentin për të ngjallur dyshime ndaj të huajve ose azilkërkuesve.

Illerkirchberg është një qytet i vogël me një popullsi prej më pak se 5,000 persona sipas regjistrimit të vitit 2015.

Kryebashkiaku Markus Haeussler tha se të gjithë në qytet ishin të tronditur./Abcnews.al/

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img