24.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Buy now

spot_img

Stojkoviq: BE-ja të shtypë dhunën në Serbi, Vuçiq krijoi vend antievropian

Avokati serb, Cedomir Stojkoviq reagoi pas protestës së djeshme në Serbi, ku mes serbëve nacionalistë valoi flamuri rus dhe parulla propaganduese si “Kosova është Serbi”.

Ai paralajmëroi se nuk do të jetë më pjesë e protestave në rast se edhe njëherë protesta antidhunë në Serbi do të marrë kahje antievropiane.

Ai u shpreh se proteston për vlerat e Bashkimit Evropian, në mënyrë që në Serbi të krijohen kushte sociale, në të cilat vrasja e fëmijëve nuk do të përsëritej dhe jo për narrativa antievropiane.

Stojkoviq deklaroi se është kundër presidentit serb, Aleksandar Vuciqit, të cilin e akuzoi se e ka shndërruar Serbinë në një vend antievropian.

“Unë po protestoj PËR VLERAT E BASHKIMIT EVROPIAN, që do t’i mundësojë vendit tim të shtypë dhunën dhe të krijojë një atmosferë sociale në të cilën vrasja e fëmijëve nuk do të përsëritet, të cilat vlerat e BE-së nënkuptojnë që të kemi programe televizive normale, demokraci. , të drejtat e njeriut, zgjedhjet e lira, mediat e lira, stabiliteti ekonomik, shtypja e korrupsionit, shtypja e organizatave ekstremiste, ndëshkimi i banditëve në rrugë… etj. Unë po protestoj KUNDËR Aleksandar Vuçiqit, i cili është e kundërta e kësaj, që krijoi një vend antievropian”, shkroi ai në Twitter.

Për protestën antidhunës që u mbajt në Serbi, Stojkoviq tha se nuk protestoi për Kosovën ose kundër kryetarëve të komunave, por që figurat antievropiane të mos bëhen gjë normale në Serbi.

“Dhe unë nuk protestoj për Kosovën, “kundër Rio Tintos”, për zëvendësimin e disa anëtarëve të REM me anëtarë të tjerë, dhe nuk ju lejoj të detyroni anëtarët e “Dverit” antievropian të jenë folës në protestën që jam. duke marrë pjesë. Kjo ishte e gjitha dje!”, u shpreh ai.

Sipas tij, një protestë që nuk bazohet në vlerat evropiane është padyshim e dështuar.

“Protesta do të dështojë edhe nëse ndërrohet qeveria, sepse Putini dhe “Kosova është zemra e Serbisë” në atë rast do të vazhdojnë të jenë emocioni kryesor i shoqërisë serbe dhe vija udhëheqëse. Dhe më lejoni t’ju them: protestat që janë të favorshme për Vladimir Putin dhe thirrjet që Kosova të kthehet në Serbi janë protesta që duhet të dështojnë”, shtoi ai.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img