17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Sot festohen Pashkët Ortodokse

Besimtarët ortodoksë sot e kremtojnë Pashkën, si njëra prej kremtimeve më të mëdha.

Më meshën e Pashkëve e kremtojnë ngjalljen e Jezu Krishtit, dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të ortodoksëve.

Festimi i Pashkës fillon me meshën e së shtunës në mbrëmje dhe mbaron me drekën e së dielës. Pjesë e festës janë vezët e kuqe që trokiten nga të gjithë besimtarët, si dhe buka e ëmbël, flaka e shenjtë e mishi i qengjit.

Atmosferën e Pashkës besimtarët e shprehin duke i thënë fjalët “Gëzuar për shumë vjet Pashkët”, si dhe “Krishti u ngjall”.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img