27 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024

Buy now

spot_img

Sonte mbahet nata finale e ‘Eurovision 2023’

E shtuna e 13 majit shënon ditën e finales së madhe të Eurovision 2023.

Ne kemi pasur dy gjysmëfinaleve, të cilat na dhanë 20 kualifikuese duke u bashkuar me pesë vendet tona të mëdha dhe kampionët e konkursit në fuqi Ukrainën, sonte vendoset fituesi I këtij viti.

26 shtete prezantojnë 26 këngët përfaqësuese si synim kryesor fitoren e madhe të festivalit më të madh evropian të muzikës.

Foto: Eueovision

Shqipëria këtë vit po përfaqësohet nga Albina dhe familja Kelmendi me këngën “Duje”, që arritën suksesshëm të kalonin në finale.

Tashmë është publikuar renditja e performancave dhe Shqipëria pritet të jetë e 10-ta me radhë.

Foto: Eurovision

Ndërkohë, ditën e djeshme Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), i cili është organizator i garës, tha se kishte refuzuar kërkesën e presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky të mbajë një fjalimin gjatë finales.

“Eurovision Song Contest është një shfaqje argëtuese ndërkombëtare, e cila udhëhiqet nga rregullat dhe parimet strikte që janë vendosur që nga krijimi i tij. Si pjesë e tyre, një nga themelet e konkursit është natyra jopolitike e ngjarjes. Ky parim ndalon mundësinë e bërjes së deklaratave politike ose të ngjashme si pjesë e konkursit”, thuhet në një deklaratë të EBU-së.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img