24.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Buy now

spot_img

Shtimi i kremit në dredhëza mund të jetë më i shëndetshëm sesa të konsumoni vetëm frutin

Ngrënia e dredhëzave me krem mund të jetë më e shëndetshme sesa të hani vetëm frutat, sugjerojnë studimet.

Ky kombinim ndihmon trupin të thith antioksidantët e frutit të kuq për kohë më gjatë.

Gjetjet vijnë pasi ekspertët e ushqyerjes u kërkuan mjekëve të ndalonin demonizimin e vajrave dhe yndyrave, të cilat ata thonë se mund të ofrojnë shumë përfitime.

Mjeku Bill Mullen, tha se ata që hëngrën luleshtrydhe vetë në studimin e Universitetit të Glasgow panë një rezultat në nivelet e tyre të antioksidantëve që luftojnë sëmundjet pas një ore, “The Sun”.

Kur konsumohej me krem, rezultati erdhi pas 2 orë e gjysmë.

Ai paralajmëroi që të mos konsumoni shumë krem, por tha se sasitë e moderuara të yndyrave mund të ndihmojnë shëndetin.

Mullen prezantoi gjetje të reja që zbuluan se vetëm 20 ml vaj ulliri të papërpunuar në ditë mund të përmirësojë shëndetin e zemrës.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img