17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Server: Çdo lëshim pe i Kosovës do të kishte pasoja katastrofike për këtë vend

Pushteti që tani është prapa barrikadave, me formimin e bashkësisë së komunave me shumicë serbe, do të bëhej qeveria që do të drejtonte institucionin që shteti i Kosovës e njohu dhe e pranoi, pohon profesori amerikan Daniel Server.

Në një rubrikë të re kushtuar tensioneve në veri të Kosovës, Daniel Server, profesor i shquar amerikan nga Universiteti Johns Hopkins dhe ekspert i situatës në Ballkan, paralajmëroi se çdo lëshim pe autoriteteve të Kosovës do të kishte pasoja katastrofike për këtë vend dhe u bëri thirrje politikanëve amerikanë që të rishqyrtojnë politikat e tyre në Ballkanin Perëndimor.

Duke përshkruar tensionet në veri të Kosovës, Server deklaroi se “huliganët serbë po bllokojnë rrugët, po sulmojnë gazetarët, po qëllojnë ndaj policisë dhe pjesëtarëve të KFOR-it”, por edhe se “ata nuk janë banditë të rastësishëm”, por ata që janë “të paguar dhe nën kontrollin e Beogradit”.

“Sido që të jenë arsyetimet fillestare për këtë sjellje, efekti përfundimtar është minimi i dialogut me Prishtinën dhe parandalimi i shqyrtimit serioz të propozimit ende të papublikuar dhe për këtë arsye ende të paqartë franko-gjerman për “normalizim” të përkohshëm”, shkruan Server.

 

Gabimet e SHBA dhe BE

Në formimin e një bashkësie të komunave me shumicë serbe, të cilën e mbron Beogradi, eksperti amerikan thotë se “çrregullimi ekzistues padyshim dëshmon se lënia e rrugës për këtë çështje në kushtet aktuale do të ishte katastrofike për shtetin e Kosovës”.

“Pushteti që tani qëndron pas barrikadave do të bëhej më pas pushteti që do të drejtonte institucionin që shteti i Kosovës e njohu dhe e pranoi. Do të ishte më se marrëzi ta bësh këtë, jo vetëm sepse këto autoritete janë kriminale dhe të lidhura me shërbimet sekrete serbe”, shtoi ai.

Sipas Server, situata aktuale duhet të “turpërojë të gjithë diplomatët amerikanë dhe evropianë që avokuan bashkësinë e komunave me shumicë serbe”, dhe ai “shef në mesin e tyre” është Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Departamentit të Shtetit të SHBA për Ballkanin perëndimor, këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Cholet dhe kreu i politikës së jashtme dhe të sigurisë të BE-së, Josep Borrell.

“Ata menduan se dhënia e një bashkësie komunash me shumicë serbe Beogradit do t’i zbuste pikëpamjet e tyre. Kjo ishte marrëzi. Në vend të kësaj, ata morën përpjekjet e destabilizimit të (presidentit serb Aleksandar) Vuçiq. Ata morën gjithashtu një seri cicërimash fyese drejtuar gjermanëve dhe evropianëve të tjerë nga Beogradi. Kjo përfshin inkurajimin e vendosjes së trupave serbe në Kosovë dhe për të bërë të ditur se Beogradi nuk është i interesuar të realizojë ambicien e tij të deklaruar për anëtarësim në BE, vlerësoi Server.

Ai beson se rrënimi i dhunshëm i barrikadave, që do të bëhej nga KFOR-i dhe Policia e Kosovës, mund të shkaktojë trazira.

“Kokat e nxehta në Kosovë duan që KFOR-i në bashkëpunim me policinë e Kosovës të rrënojë barrikadat. Nëse nuk përgatitet dhe ekzekutohet me kujdes, mund të bëjë një rrëmujë të madhe dhe të shkaktojë siklet për palët e përfshira. Është shumë më mirë të negociohet për t’i dhënë fund trazirave nga një pozicion pushteti. Vetëm nëse këto negociata dështojnë, duhet të përdoret forca, në mënyrë të vendosur dhe efektive. Udhëheqësit e trazirave duhet të arrestohen dhe të gjykohen në Kosovë ose të deportohen në Serbi, me kusht që Beogradi t’i premtojë bindshëm se do t’i ndjekë penalisht”, pretendon Server.

 

Vuçiq po zbaton strategjinë e Putinit nga viti 2014

Përveç kësaj, thekson ai, “Evropa dhe SHBA-ja duhet t’ia bëjnë të qartë Serbisë se shkaktimi i trazirave në Kosovë ka pasoja”, dhe citoi mendimin e analistit nga Bosnja dhe Hercegovina, Jasmin Mujanoviq.

Konkretisht, pesë vendet e BE-së që nuk e njohin Kosovën duhet të shohin se si po ia lehtësojnë Serbisë punët. Njohja e plotë e sovranitetit të Kosovës dhe fillimi i pranimit të saj në BE dhe NATO është diçka që Perëndimi mund ta bëjë sot, pa kërkuar asnjë kontribut nga Beogradi, Moska apo Pekini”.

“Kjo ka kuptim.” Edhe nëse një ose dy vende që nuk e njohin Kosovën do të vepronin siç sugjeron Jasmin, do të bënte një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për armiqësinë e Beogradit. Në një mënyrë apo tjetër, Perëndimi duhet të tregojë se destabilizimi nuk është në interes të Serbisë dhe se ai nuk do të ndodhë më kurrë”, shtoi Server, i cili beson se Vuçiq po zbaton strategjinë e presidentit rus Vladimir Putin nga viti 2014 në Donbass, në Kosovë.

Agresioni përmes destabilizimit nuk mund të lejohet të shpërblehet askund”, tha ai./Prishtinapress/

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img