17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Sallata që shkon më shumë me skarë: Përgatitet në 5 minuta dhe ka një shije fenomenale

Përbërësit:

▪ 500 g makarona (në formë guace, fluture ose makarona më të vegjël),
▪ 300 g proshutë,
▪ 100 g fileto ose mish të thatë qafe,
▪ 150 g djathë (gouda, emmentaler ose kaçkavall),
▪ 3 vezë të ziera,
▪ 500 g kërpudha,
▪ 10 tranguj turshi,
▪ 2 dl ajkë të thartë,
▪ 250 g kos,
▪ 100 g majonezë,
▪ 1 lugë rigon të freskët,
▪ 1 lugë çaji piper të bardhë, kripë sipas shijes.

Përgatitja:

Zieni makaronat në ujë të kripur, kullojini dhe ftohni nën vrushkull ujë të ftohtë dhe më pas kullojini mirë.

Bëni një shtesë ajke, kos dhe majonezë, marinoni sipas shijes dhe shtoni makarona të nxehtë.

Kaurdisni kërpudhat e grira në pak gjalpë. Pritini proshutën dhe mishin e qafës së thatë në kubikë.

Shtoni gjithçka në makarona dhe përziejini butësisht. Sallatën e vendosim në frigorifer të ftohet mirë përpara se ta servirim.

Sallata duhet të jetë e lëngshme. Llogaritni faktin që makaronat do të thithin lëngjet nga sallata me kalimin e kohës, ndaj duhet të shtoni gjithmonë kos (nëse ju pëlqen më shumë shija e thartë) ose salcë kosi neutrale përpara se t’i shërbeni.

Ju bëftë mirë!

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img