8.9 C
Pristina
Tuesday, March 5, 2024

Buy now

spot_img

Putin pritet ta vizitojë Afrikën e Jugut – shteti afrikan detyrohet ligjërisht ta arrestojë presidentin rus

Sapo Gjykata Ndërkombëtare Penale me seli në Hagë lëshoi një urdhër-arrest kundër Vladimir Putinin, mediat filluan të kontrollonin listën e udhëtimeve të mundshme të presidentit rus në vendet ku mund – të paktën në teori – të zbatohej.

Ndërsa udhëtimet jashtë vendit të liderit kanë qenë të kufizuara pas pushtimit të Ukrainës (i pari i tij ishte në shtetet e vogla ish-sovjetike të Taxhikistanit dhe Turkmenistanit qershorin e kaluar), ai thuhet se ka planifikuar të marrë pjesë në muajin gusht në samitin e BRICS në Durban, Afrika e Jugut, raporton skynews.

Afrika e Jugut është në mesin e 118 vendeve që kanë ratifikuar Statutin e Romës të Gjykatës Ndërkombëtare Penale, dhe për këtë arsye është e obliguar ligjërisht që ta zbatojë urdhrin e arrestit.

 

Nëse ai do të udhëtojë drejt shtetit afrikan, duke pasur parasysh problemin diplomatik që do të paraqiste për një vend me të cilin Moska ka një aleancë të gjatë, do të duket ta shohim.

Edhe nëse ai do të udhëtonte, ku do të takohej me liderët e Brazilit, Indisë, Kinës dhe Afrikës së Jugut, perspektiva që presidenti i vendit mikpritës, Cyril Ramaphosa, të urdhërojë forcat policore që ta arrestojë Putinin, mendohet të jetë shumë e largët.

Në të vërtetë, Afrika e Jugut ka njëfarë historie në këtë fushë, pasi ka refuzuar të arrestojë presidentin e Sudanit, Omar Al-Bashir – për të cilin ishte lëshuar gjithashtu një urdhër i Gjykatës Ndërkombëtare të Gjykatës së Lartë – gjatë vizitës së tij në vitin 2015. /Telegrafi/

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img