7 C
Pristina
Sunday, April 21, 2024

Buy now

spot_img

Pse takimi Kosovë-Serbi do të mbahet në Ohër? Tregon kryediplomati i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani

Kryediplomati shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, të martën e 14 marsit, në takim me qytetarët e Shkupit, ka folur për rëndësinë e faktorit shqiptar në vend dhe takimin e radhës mes Kosovës dhe Serbisë, ku pritet të diskutohet për planin e zbatimit të propozimit të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve në mes të të dyja shteteve.

“Për një javë, në Ohër takohet kryeministri i Kosovës dhe presidenti i Serbisë. Shpresoj për të nënshkruar Marrëveshje për njohje. A e dini pse pikërisht në Ohër? Si mirënjohje për suksesin e Marrëveshjes së Ohrit. Por, edhe si mirënjohje për rolin tonë të ri si shtet në rajon”, ka deklaruar Osmani.

Ministri i Jashtëm, Osmani ka numëruar sukseset e partisë së tij, BDI-së, në ngritjen e pozitës së shqiptarëve, duke theksuar se kryeparlamentari është shqiptar, ministri i Financave shqiptar, shefi i Diplomacisë dhe shumë kompetenca të tjera shtetërore, që vite më parë as që është menduar se mund të udhëhiqen nga kuadro shqiptare.

 

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img