18.7 C
Pristina
Monday, June 24, 2024

Buy now

spot_img

Përgjigja e Elon Musk ndaj një videoje anti-trans ndez 24 orë kaos në Twitter

Një javë më parë, Twitter-i i Elon Musk dukej se po bënte hapa të lëkundshëm drejt një faze të re: pushimet masive nga puna ishin ulur, Musk kishte punësuar një CEO të ri të përhershëm dhe guvernatori i Floridës Ron DeSantis kishte zgjedhur faqen për të ndihmuar në nisjen e ofertës së tij republikane presidenciale. Megjithatë, gjatë një dite, trazirat që kanë shënuar pronësinë shtatë mujore të Musk mbi platformën e mediave sociale u rikthyen.

Të enjten, Twitter u trondit nga një fushatë e organizuar presioni nga ekspertë konservatorë që kërkonin të promovonin një video 95-minutëshe kundër transgjinorëve të quajtur “Çfarë është një grua?” Musk, i cili ka shfaqur pikëpamje armiqësore ndaj avokatëve transgjinorë, fillimisht u përgjigj në mënyra që dukej se nuk kënaqnin askënd përpara se ai përfundimisht të pendohej dhe të pranonte ta promovonte vetë videon. Incidenti rezultoi në dy largime të nivelit të lartë brenda 24 orëve.

Keqgjinimi i njerëzve trans ishte kufizuar në platformë që nga viti 2018, por nën Musk kompania e shfuqizoi në heshtje atë rregull. Musk iu përgjigj fillit të Boreing duke thënë se, megjithëse ai personalisht përdor përemrat e preferuar të njerëzve, gjinia e gabuar lejohet në platformë.

“Ky ishte një gabim nga shumë njerëz në Twitter. Patjetër që lejohet. Pavarësisht nëse jeni dakord apo jo me përdorimin e përemrave të preferuar të dikujt, të mos e bëni këtë është më së shumti e vrazhdë dhe sigurisht që nuk shkel ligje.

Organizatat LGBTQ denoncuan shpejt vendimin e Musk, duke thënë se ai hapi derën për më shumë ngacmime të njerëzve transgjinorë në internet. Por sherri për videon nuk mbaroi me kaq. Pasi Musk lejoi që ai të postohej, përdoruesit e Twitter nuk ishin ende në gjendje ta shpërndanin filmin ose ta komentonin atë, duke kufizuar përhapjen e tij, tha Boreing të enjten mbrëma. Ai e shtyu Musk të bënte më shumë. Në një seri postimesh të enjten mbrëma, ndikuesi i krahut të djathtë Robby Starbuck i bëri thirrje Musk që të marrë masa kundër kujtdo që është i përfshirë në kufizimin e shtrirjes së videos.

“Kushdo që e ka bërë këtë duhet të shkarkohet.”

Musk, i cili ka një vajzë trans të rritur, e cila thuhet se nuk dëshiron të ketë më lidhje me të, fillimisht nuk u anua plotësisht me ekspertët konservatorë. Duke mbrojtur mbështetjen e tij për videon, Musk shkroi në Twitter në orën 20:57. ET të enjten se videoja ishte “përmbajtje e ndjeshme” dhe se Twitter nuk do t’ua rekomandonte atë në mënyrë aktive njerëzve. Por fushata e presionit vazhdoi gjatë natës, me disa përdorues konservatorë të Twitter që thanë se ata mund të anulonin abonimet e tyre mujore në shërbimin premium Twitter Blue nëse videoja vazhdonte të kufizohej fare.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img