31.8 C
Pristina
Thursday, June 20, 2024

Buy now

spot_img

Nuk ka asnjë marrëveshje për lirimin e pengjeve, thotë Netanyahu

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, thotë se ende nuk ka marrëveshje për lirimin e disa prej pengjeve të kapur nga Hamasi gjatë sulmeve të grupit militant të 7 tetorit.

Netanyahu mohoi ato që ai i quajti raportet e rreme se Izraeli po shqyrtonte një propozim për lirimin e të paktën 50 të rrëmbyerve. Kur qeveria të ketë diçka për të thënë, autoritetet do ta raportojnë atë, tha ai.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë të premten se vlerësimi zyrtar i ushtrisë për pengjet që mbahen në Gaza është 237, raporton CNN.

Netanyahu tha se ai ka ftuar përfaqësuesit e familjeve të pengjeve në një takim me kabinetin e luftës të Izraelit më vonë këtë javë.

Kryeministri mbrojti gjithashtu vendimin e kabinetit të luftës për të lejuar dy cisterna karburanti të hyjnë në Gaza çdo ditë pasi disa zyrtarë izraelitë kritikuan masën.

Ai tha se cisternat do të furnizojnë një sasi minimale emergjente karburanti për të operuar pompat e ujit dhe ujërave të zeza në Gaza. Ai mohoi gjithashtu se masa ishte një ndryshim i politikës, duke thënë në vend të kësaj se ishte një zgjidhje specifike dhe e kufizuar për të parandaluar sëmundjet.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img