24.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Buy now

spot_img

Ministri britanik: Kërkojmë depërshkallëzim nga të gjitha anët, dialogu e vetmja rrugë

Leo Docherty, ministër i Britanisë së Madhe për çështje evropiane është shprehur i lumtur që trupat britanike do të përforcojnë KFOR’in në Kosovë.

Britania e Madhe ka marrë vendim që të rris praninë në Kosovë, sidomos pas tensioneve të fundit më 24 shtator në veri të Kosovës.

Më tutje, Docherty ka thënë se Britania e Madhe është e përkushtuar ndaj NATO’s dhe ndaj stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.

“Të kënaqur që forcat e Mbretërisë së Bashkuar po forcojnë KFOR-in në Kosovë, duke demonstruar përkushtimin tonë ndaj NATO-s dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë ai.

Ai thotë se de-përshkallëzimi duhet të arrihet në të gjitha anët.

”Ne kërkojmë qetësi dhe de-përshkallëzim nga të gjitha anët. E vetmja rrugë e qëndrueshme drejt paqes në Kosovë është përmes dialogut”, ka deklaruar ai.

https://x.com/LeoDochertyUK/status/1708162973657645155?s=20

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img