28.6 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Buy now

spot_img

Ministrat arabë dhe myslimanë në Pekin, kërkojnë t’i jepet fund luftës në Gaza

Ministrat arabë dhe myslimanë bënë thirrje të hënën për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, ndërsa delegacioni i tyre vizitoi Pekinin në fazën e parë të një turneu për të nxitur përfundimin e armiqësive dhe për të lejuar ndihmën humanitare pwr palestinezët nw enklavë.

Delegacioni, i cili do të takohet me zyrtarë që përfaqësojnë secilin nga pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, po ushtron gjithashtu presion mbi Perëndimin për të hedhur poshtë justifikimin e Izraelit për veprimet e tij kundër palestinezëve si vetëmbrojtje.

Zyrtarët që zhvillojnë takime me kryediplomatin kinez Wang Yi të hënën janë nga Arabia Saudite, Jordania, Egjipti, Indonezia, Palestina dhe Organizata e Bashkëpunimit Islamik, ndër të tjera.

“Ne jemi këtu për të dërguar një sinjal të qartë: duhet të ndalojmë menjëherë luftimet dhe vrasjet, duhet të dërgojmë menjëherë furnizime humanitare në Gaza”, tha ministri i Jashtëm saudit, Princi Faisal bin Farhan Al Saud.

Samiti i jashtëzakonshëm i përbashkët islamik-arab në Riad këtë muaj i kërkoi gjithashtu Gjykatës Penale Ndërkombëtare të hetojë “krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit që Izraeli po kryen” në territoret palestineze./abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img