18.7 C
Pristina
Monday, June 24, 2024

Buy now

spot_img

Krepat me kripë janë vakt ideal i mëngjesit, do të jeni të ngopur për orë të tëra

Kur bëhet fjalë për krepat, ka mënyra të panumërta se si mund t’i përgatisim ato.

Krepat e shijshme me kripë që përfshijnë një kombinim të preferuar që funksionon mirë së bashku: proshutën e gjeldetit dhe djathin, pastaj erëzat bimore që i bëjnë ideale për mëngjes.


Përbërësit:

2 vezë
250 g miell
150 ml qumësht
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë e madhe erëza (rigon, trumzë, majdanoz…)
1 majë kripë
150 ml ujë
200 g proshutë gjeldeti

200 g djathë mocarela të prerë në feta


Përgatitja:

Përzieni në blender miellin, vezët, qumështin, 1 lugë vaj dhe 150 ml ujë, shtoni erëza dhe pak kripë. Përziejini mirë derisa të shfaqen kokrra dhe lëreni të paktën një orë në frigorifer.

Mbushni çdo krep me proshutë gjeldeti dhe mocarela, paloseni në gjysmë dhe vendoseni në një tepsi që e keni lyer më parë me vaj. Përsëriteni procesin derisa t’i keni rregulluar të gjitha.

Vendoseni në një tepsi dhe vendoseni në furrë për 2 minuta që të shkrihet djathi. Shërbejeni të ngrohtë me një sallatë sezoni.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img