27 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024

Buy now

spot_img

Jamie Oliver zbulon se si vaji nuk spërkat kurrë nga tigani juaj

Këtë nuk e kishim menduar

Kuzhinieri i famshëm Jamie Oliver ka zbuluar një truk shumë të rëndësishëm. Falë tij, ju mund të parandaloni spërkatjen e vajit.

Jemi të sigurt që kur skuqni mish ose skuqni patate, vaji nga tigani do të spërkatë rregullisht në shporet, e ndonjëherë edhe në duart tuaja.

Për të shmangur njërin nga këta dy skenarë, amvisat e vënë shpejt mishin në tigan. Sidoqoftë, në shumicën e rasteve, edhe kjo nuk e ndihmon dhe vaji spërkat në të gjitha drejtimet.

Kuzhinieri i famshëm sugjeron të shtoni pak kripë përpara se vaji të nxehet dhe vetëm më pas të filloni skuqjen.

Më herët, shefi i famshëm i kuzhinës ka zbuluar edhe mënyrën e përgatitjes së mëngjesit perfekt.

Një omëletë e shijshme është padyshim një mëngjes i denjë, por kompleksiteti i përgatitjes së saj në orët e hershme të mëngjesit mund të jetë pak dekurajues. Për fat të mirë, Jamie Oliver ndau një recetë për një omëletë që mund ta bëni në vetëm 45 sekonda dhe kështu, të mbuluar me proteina dhe energji, të filloni ditën e punës.

Receta që shefi britanik ndau në Instagram mori me shpejtësi miliona shikime. Si fillim James vendosi një tigan me madhësi 20 cm në zjarr mesatar dhe më pas shtoi një lugë vaj ulliri. Meqë ra fjala, parangrohja e tiganit është gjithashtu një kusht për të përgatitur shpejt këtë pjatë të mirë.

https://www.instagram.com/p/CQS6koqo0MQ/?igshid=ODhhZWM5NmIwOQ==

Pastaj theu dy vezë në një tas, shtoi një majë kripë dhe i zbërtheu në copa me një pirun. Natyrisht, ju nuk keni pse të zotëroni artin e thyerjes së dy vezëve në të njëjtën kohë si ai, por nëse ia dilni, kjo do t’ju kursejë dy ose tre sekonda kohë.

Jemie më pas i derdhi vezët e rrahura në tavën e lyer me yndyrë dhe i shpërndau në mënyrë të barabartë në fund. Ai më pas vendosi djathë cheddar të grirë mbi vezë. Para se djathi të shkrihej plotësisht, ai e hoqi tiganin nga zjarri dhe e la nxehtësinë e mbetur të përfundonte punën. Më pas me një shpatull silikoni e palosi disa herë omëletën në mënyrë që djathi të mbetej në mes.

Ai shërbeu omëletën e përfunduar mbi bukë të thekur pa u shqetësuar shumë për pamjen e gjellës, sepse më e rëndësishmja – sigurisht që është e shijshme dhe e këndshme!

“Ajo që keni bërë është potencialisht omëleta më e mirë në botë,” tha Jamie në video.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img