24.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Buy now

spot_img

Hoti: Qeveria pa zot shtëpie, trendi rënës i ekonomisë po vazhdon – investimet publike janë tkurrur

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka publikuar një grafikon ku ka theksuar se trendi rënës i ekonomisë po vazhdon në mandatin e qeverisë aktuale.

Hoti thotë se në mungesë të bashkëpunimit me sektorin privat, rritja ekonomike ka rënë në nivele të ulëta.

Sipas tij, investimet publike në tri vitet e fundit janë tkurrur dhe e gjithë politika ekonomike është reduktuar në subvencione, të cilat mundësojnë mbijetesë, por jo zhvillim.

Postimi i plotë:

Trendi rënës i ekonomisë po vazhdon gjatë gjithë mandatit të kësaj qeverie – që nga tremujori i dytë i vitit 2021 kur e nisën mandatin.

Pa zot shtëpie që kujdeset për ekonominë e bashkëpunon me sektorin privat, rritja ekonomike është shafitur në nivele të ulëta që as amortizimi i kapitalit nuk mbulohet.

Kjo ka qenë e pritshme. Në tri vite të qeverisjes, nuk ka asnjë politikë ekonomike e fiskale që siguron punësim e prodhim të qëndrueshëm. Investimet publike në tri vitet e fundit janë tkurrur jashtëzakonisht shumë. E gjithë politika ekonomike është reduktuar në subvencione, të cilat mundësojnë mbijetesë, por jo zhvillim.

/GazetaSinjali/

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img